Velika većina poslanika Bundestaga ratifikovala je juče Lisabonski ugovor koji je kancelarka Angela Merkel nazvala novim temeljom Evropske unije. Za dokument je glasalo 515 poslanika Donjeg doma, 58 je bilo protiv, a jedan je bio uzdržan, čime je neophodna dvotrećinska većina za usvajanje znatno premašena.

Velika većina poslanika Bundestaga ratifikovala je juče Lisabonski ugovor koji je kancelarka Angela Merkel nazvala novim temeljom Evropske unije. Za dokument je glasalo 515 poslanika Donjeg doma, 58 je bilo protiv, a jedan je bio uzdržan, čime je neophodna dvotrećinska većina za usvajanje znatno premašena. Glasanje je demonstriralo privrženost Nemaca Evropskoj uniji. Za Lisabonski ugovor 23. maja treba da glasaju i poslanici Gornjeg doma koji predstavlja vlade 16 saveznih pokrajina, ali očekuje se da će dokument i tamo glatko proći. Merkelova se, podsećanja radi, potrudila da nacrt ugovora bude izrađen tokom prošlogodišnjeg nemačkog predsedavanja Uniji.
Ugovor je „ni manje ni više nego novi temelj Evrope“, kazala je Merkelova u obraćanju poslanicima. Njime su predviđene izmene u procesu donošenja odluka u institucijama EU. Kada dokument stupi na snagu, veći broj odluka donosiće se većinskim glasanjem, nasuprot dosadašnjoj praksi da se odlučuje, uglavnom, jednoglasno. Za javnost su posebno interesantni delovi Ugovora, kojima se uvode institucije predsednika i neka vrsta šefa diplomatije EU.

Zahtev za smenu šefa BND

Političari više stranaka vladajuće koalicije i opozicije u Bundestagu, zatražili su juče da se razmotri mogućnost smenjivanja šefa nemačke Savezne obaveštajne službe (BND) Ernsta Urlaua. Urlau je postao meta kritike pošto je obelodanjeno da je u novembru 2006. godine BND pratio komunikaciju elektronskom poštom između Suzane Kelbl, dopisnice magazina Špigel u Avganistanu, i avganistanskih političara.

– Naredne godine Evropa će biti snažnija i samouverenija nego ikad, a najveće koristi od toga imaćemo mi Nemci jer se nalazimo u njenom središtu, rekla je Merkelova tokom sednice kojoj je prisustvovao i Bernar Kušner, ministar spoljnih poslova Francuske. Lisabonski ugovor dosad je ratifikovalo manje od pola država članica, ali proces se odvija neometano.
Referendum o dokumentu planira da održi samo Irska.
– Uverena sam da će ugovor stupiti na snagu 1. januara naredne godine i to je krajnje vreme za Evropu. Godinama smo bili preokupirani sobom. Period paralize i nesigurnosti mora biti okončan, navela je Merkelova.
Ratifikaciji ugovora protivila se samo Levica, opoziciona partija koja je zahtevala referendum. Lider Levice Lotar Biski kritikovao je „neoliberalni duh“ dokumenta i činjenicu da su ga sačinili političari iza zatvorenih vrata.
– To je ugovor za one u vladi, a ne za građane. Evropska politika više ne sme da bude politika elita i za elite, izjavio je Lotar Biski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari