Lideri zemalja koje pripadaju grupi 20 najrazvijenijih zemalja sveta i privreda u naglom usponu (G-20) okupili su se juče u Seulu, na svom petom samitu od kako su počeli da održavaju redovne sastanke 2008.
Predstojeći skup će, prema procenama analitičara, proteći u znaku sporenja oko vrednosti vodećih svetskih valuta.
Završno saopštenje samita neće obuhvatiti nikakve brojčane ciljeve koji se odnose na valutne kurseve i tekuće trgovinske i druge neravnoteže, saopštio je Rojtersu neimenovani izvor „dvadesetorice“. „Nema velikih brojki u nacrtu saopštenja i neće biti velikih brojki u završnom saopštenju sa samita“, precizirao je isti zvaničnik G-20. Nemačka i neke druge zemlje učesnice samita nisu prihvatile plan predsednika SAD da se na skupu utvrde konkretna ograničenja za visinu platnih deficita i nivo valutnih kurseva.
Nemačka kancelarka Merkel zastupa drugačiji stav. Ona je u govoru pred početak Samita ponovila protivljenje zahtevima Vašingtona za ograničavanjem porasta izvoza, navodeći da takve mere ni sa ekonomske, ni sa političke tačke gledišta ne bi bile odgovarajuće.
Zvaničnik G-20 je izjavio, kad je reč o globalnim valutnim problemima, da bi saopštenje sa seulskog samita trebalo da obuhvati i stav o „fleksibilnom valutnim kursevima“, ali bez bilo kakvih konkretnih odrednica za neke novčane jedinice, kao što je, na primer, kineski juan koji su neke zemlje, a pre svega SAD, često u poslednje vreme navodile kao primer za „valutne manipulacije“. Rojtersu je takođe potvrđeno da će, uprkos prethodnim raspravama o potrebi utvrđivanja neke vrste uputstva za eliminisanje eksternih imbalansa, u završnom saopštenju G-20 izostati bilo kakvi detalji o tome.
Bi-Bi-Si ističe da, dve godine posle prvog „redovnog“ samita G-20, stvari nisu toliko sumorne, ali ima još mnogo problema koji moraju da budu rešeni da bi svetska privreda nastavila kontinuirani razvoj.
MEDVEDEV: Rusija nije u krizi
Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev izjavio je da je Rusija finansijsko-ekonomsku krizu u celini prevazišla uz najmanje troškove, priznajući da se vlada odlučila za delimičnu devalvaciju, koja je u krajnjem ishodu završena jakom rubljom. „Ne nameravamo da koristimo nikakva sredstva snažnog uticaja na nacionalnu valutu“, rekao je Medvedev uoči samita. Ruska vlada, prema njegovim rečima, pokušava da obezbedi rublji status rezervne valute, a da bi to i postala, ruska valuta mora da bude privlačna. „To je moguće samo ako nacionalna valuta odražava realno stanje u ekonomiji“, naglasio je Medvedev.
Evolucija grupe
Grupa 20 najrazvijenijih zemalja, odnosno G -20, obuhvata 19 vodećih svetskih ekonomija i Evropsku uniju. Formirana je 1999., kada je održala i svoj prvi samit. Do 2008. G-20 bila je u senci G-8, grupe koju su činile Francuska, Nemačka, Italija, Japan, Velika Britanija, SAD, Kanada i Rusija. Međutim, globalna kriza 2008. naterala je svetske lidere da G-20 pretvore u glavni ekonomski forum. Važnost grupe uvećale su ekonomije sa najvećim rastom – Kina, Indija i Brazil. G-20 samite održava dva puta godišnje, ali plan je da se od 2011. samit održava samo jednom. S. D.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.