Komemoracijom u Spomen, području Jasenovac juče je obeležena 62. godišnjica proboja zatvorenika iz tog ustaškog logora u Drugom svetskom ratu.
Hrvatski predsednik Stjepan Mesić izjavio je na komemoraciji žrtvama da je veličanje ustaških zločinaca i snaga poraženih u Drugom svetskom ratu napad na Hrvatsku i sve što je istinski hrvatsko i „traži jasan, odlučan i beskompromisan odgovor“.
Komemoracijom u Spomen, području Jasenovac juče je obeležena 62. godišnjica proboja zatvorenika iz tog ustaškog logora u Drugom svetskom ratu.
Hrvatski predsednik Stjepan Mesić izjavio je na komemoraciji žrtvama da je veličanje ustaških zločinaca i snaga poraženih u Drugom svetskom ratu napad na Hrvatsku i sve što je istinski hrvatsko i „traži jasan, odlučan i beskompromisan odgovor“.
– Opet se susrećemo ovde na mestu strašnog zločina koji ne dopušta zaborav, susrećemo se da bismo odali počast nevinim žrtvama jasenovačke klaonice, da bismo se prisetili ko su bili krvnici, a ko su i zašto bile žrtve – rekao je predsednik Mesić. On je naveo da je bitno da sećanje ostane živo, „da uspomena ne umre zajedno sa žrtvama i kad bismo to dopustili, pristali bismo na zaborav onoga što se ne sme zaboraviti“. Predsednik Mesić je istakao da „kad bismo se s time pomirili, dali bismo odrešene ruke onima koji se sve agresivnije trude da nam umesto istorijske istine nametnu laž o istoriji, koji žele da izbrišu činjenice i zamene ih falsifikatima“. On je poručio da to ne sme i neće se dozvoliti.
DODIK: Zločin ne sme biti zaboravljen
U Spomen, području Donja Gradina u Republici Srpskoj je takođe održan pomen i služen parastos žrtvama ustaškog zločina u koncentracionom logoru Jasenovac. Obeležavanju su prisustvovali predsednik RS Milan Jelić, premijer RS Milorad Dodik, kao i delegacije Vlade i Narodne skupštine RS. Prvi put je pomenu prisustvovao izaslanik visokog predstavnika međunarodne zajednice u BIH, njegov zamenik Klarisa Pastori.
Predsednik RS Jelić upozorio je da se „zločin i teror ne smeju zaboraviti“, navodeći da je „hrišćanski praštati, ali bi bio greh zločin i teror zaboraviti“. On je obraćajući se prisutnima u Donjoj Gradini kazao da bi bio greh „žrtve besramno umanjivati i njihovim brojem zlurado manipulisati“. Premijer RS Dodik rekao je da „zločin ne sme biti zaboravljen, da se ne sme dozvoliti novi zločin, nove manipulacije, zataškavanja, niti pripisivanje kolektivne odgovornosti za počinjene zločine“. Žrtvama ustaškog logora u Jasenovcu juče je u Banjaluci ispred zgrade vlade i parlamenta RS otkriveno spomen -obeležje Topola užasa. Jučerašnjem parastosu žrtvama u Donjoj Gradini prisustvovalo je nekoliko hiljada građana, preživelih logoraša, kao i njihovih potomaka.
– Jasenovac je bio jedno od najgroznijih stratišta, što ih je u okupiranoj Europi uspostavio fašizam. Svjesno kažem okupiranoj Europi jer u godinama Drugoga svjetskog rata ovdje nije bilo ni slobode ni hrvatske države. Ovdje su stradali oni koji su bili drukčiji po naciji, rasi, vjeri ili svjetonazoru, a među njima su bili Srbi, Romi, Židovi ili pripadnici drugih nacija, pa i Hrvati komunisti i antifašisti – istakao je hrvatski predsednik. On je naglasio da je to bilo poprište zločina, a „režim koji je taj zločin organizirao bio je zločinački“.
– Tužno je što se to mora ponavljati, toliko godina nakon rata u kojemu su poraženi i fašizam i nacizam i njihove nacionalne inačice – rekao je predsednik Mesić i podsetio na rušenja spomenika žrtvama za nepune dve decenije ocenivši da je to bio rezultat ustupaka povijesnim revizionistima, posljedica opasnoga koketiranja s ustaštvom.
U ime predsednika Srbije Borisa Tadića vence su položili ambasador Radivoje Cvetićanin, generalni konzul u Vukovaru Bojana Ristić i konzul u Rijeci Mira Jegdić.
U ime premijera Srbije Vojislava Koštunice, vence su položili i specijalni izaslanik predsednika vlade Petar Lađević i Ivana Mrkić, načelnik odeljenja u Ministarstvu rada i zapošljavanja Republike Srbije.
Komemoraciji su prisustvovali i saborski poslanici, predstavnici nacionalnih manjina, uključujući i delegaciju Srpskog narodnog veća, predstavnici naroda žrtava, pre svega Srba, Jevreja i Roma, preživeli logoraši i predstavnici antifašističkih organizacija, kao i predstavnici diplomatskog kora. Takođe su prisustvovali i predstavnici Srpske pravoslavne crkve – jasenovački paroh Slobodan Lalić, Islamske zajednice, Jevrejske opštine i Katoličke crkve, a nakon molitve za mrtve prisutni su položili vence na spomen-obeležje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.