Srbija sebi može pomoći samo ako nađe pravac ka Evropi. Svaki drugi izbor biće štetan po njene građane, rekao je hrvatski predsednik Stjepan Mesić za radio Slobodna Evropa, osvrćući se na izborni rezultat Srpske radikalne stranke.
Premijer Hrvatske Ivo Sanader, pak, kaže da su rezultati izbora u Srbiji, prema onome što se moglo čuti poslednjih meseci, očekivani, te da veruje u mogućnost formiranja proevropske vlade u Srbiji.
Srbija sebi može pomoći samo ako nađe pravac ka Evropi. Svaki drugi izbor biće štetan po njene građane, rekao je hrvatski predsednik Stjepan Mesić za radio Slobodna Evropa, osvrćući se na izborni rezultat Srpske radikalne stranke.
Premijer Hrvatske Ivo Sanader, pak, kaže da su rezultati izbora u Srbiji, prema onome što se moglo čuti poslednjih meseci, očekivani, te da veruje u mogućnost formiranja proevropske vlade u Srbiji. Odgovarajući juče na pitanja novinara posle predstavljanja hrvatske izvozne inicijative, Sanader je rekao da bi formiranje proevropske vlade bilo dobro ne samo za Srbiju i njen put prema evroatlantskim integracijama, već i da bi to bio značajan doprinos trajnoj političkoj stabilizaciji jugoistoka Evrope.
Tadićev blok blizu pobede
Slovenačka štampa opširno komentariše izbore u Srbiji, konstatujući poput Dela da je „Šešelj ponovo pobednik, ali će vladati drugi“ i Dnevnika da su „radikali dobili najviše glasova, ali Tadićev blok je blizu pobede“. Delo ističe da na prvim parlamentarnim izborima u samostalnoj Srbiji građani nisu kaznili najveći neuspeh premijera Vojislava Koštunice – raspad zajedničke SCG i neispunjena obećanja da će generala Mladića otpremiti u Hag.
– Znamo da Srbiju i međunarodnu zajednicu očekuju teške odluke u vezi s konačnim statusom Kosova i u tom smislu je stabilna, proevropska, demokratska vlada sigurno u interesu Srbije, ali i međunarodne zajednice – izjavio je Sanader.
Hrvatski mediji juče prenose preliminarne rezultate nedeljnih parlamentarnih izbora u Srbiji, uz procenu da radikali, uprkos najvećem broju glasova, neće moći da formiraju vladu. Jutarnji list prenosi procene analitičara da će formiranje nove vlade biti vrlo teško i da su otvorene sve opcije, ali da će vrlo verovatno doći do dogovora između demokratskih snaga koje bi mogle formirati vladu jer zajedno imaju oko 140 mandata i to bez podrške sedam mandata manjinskih stranka.
Večernji list, pak, stavlja naglasak na tome da su DS, G17 Plus i LDP pre izbora odbacili mogućnost koalicije s radikalima i da socijalisti nemaju dovoljno mandata. „Koštunica se nije izjašnjavao s kim bi bio spreman ući u koaliciju. Koalicija s radikalima je moguća, ali se ocenjuje da se to neće zbiti zbog pritisaka međunarodne zajednice koja je već nagovestila da ne podržava dolazak radikala na vlast“, piše Večernji list. Oba dnevnika „tipuju“ da će vladu formirati DS, DSS/NS, G17 Plus i LDP i špekulišu da će svoj pristanak aktuelni premijer Vojislav Koštunica usloviti ostankom na toj poziciji.
Uz ocenu da izborni rezultat nije iznenađujući, predstavnici političkih stranaka u Crnoj Gori pozitivno su ocenili dobru izlaznost i korektnu atmosferu u kojoj su sprovedeni izbori u Srbiji. Portparol Demokratske partije socijalista Rajko Kovačević se nada da će stranke demokratskog bloka brzo formirati vladu. Predsednik Demokratske srpske stranke Ranko Kadić smatra dobrim „to što niko ne može da formira novu vladu bez Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije“, ali je iznenađen ulaskom Liberalno-demokratske partije u parlament.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.