Kojim metodama predatori vrebaju žrtve trgovine ljudima? 1Foto FoNet Katarina Tomović

Slučaj nestale devojke srpskog porekla u Španiji samo je jedan od slučajeva koji budi sumnju na trgovinu ljudima. Jasmina Krunić iz organizacije za borbu protiv eksploatacije i trgovine ljudima (ASTRA) upozorava na metodu pod nazivom „lažni dečko“, kojom se često služe predatori u okviru slučajeva trgovine ljudima.

Devojka koja je, prema rečima prijateljica i komšija, otišla u Malagu kod svog partnera, nestala je u julu pod čudnim okolnostima. Njen partner tvrdi da je kupila kartu za povratak u Beograd, za 3. jul, ali u taj avion nije ušla. Njen nestanak prijavljen je Ministarstvu spoljnih poslova, a u potragu je uključen i Interpol, potvrdila je za RTS prijateljica nestale devojke, prenosi RTS.

Jasmina Krunić iz organizacije za borbu protiv eksploatacije i trgovine ljudima (ASTRA) ističe da ne može da otkriva detalje dok je slučaj u toku, ali pravi paralelu sa ranijim događajima kod kojih je Astra takođe reagovala.

Ona upozorava na metodu pod nazivom „lažni dečko“, kojom se često služe predatori u okviru slučajeva trgovine ljudima. Metoda podrazumeva navođenje žrtve na odlazak u inostranstvo, najčešće pod izgovorom prilike za zaposlenje, nakon čega sledi oduzimanje dokumentacije i uspostavljanje odnosa kontrole.

U takvim situacijama žrtva može da se obrati dipolomtsko-konzularnom predstavništvu u inostranstvu, koje će zatim uspostaviti saradnju sa Astrom i drugim nadležnim institucijama.

Krunić navodi statistiku po kojoj su diplomatsko-konzularna predstavništva ispravno reagovala na sumnjive zahteve svojih klijenata u najmanje trinaest slučajeva tokom prethodnih godina.

Za mnoge od njih ispostavilo se da su žrtve neke vrste eksploatacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari