Umesto da stoje nemi tokom nacionalnog minuta ćutanja prošle nedelje, tri dečaka u srednjoj školi u muslimanskom predgrađu Pariza neformalno su protestovali glasno govoreći svih 60 sekundi.


Širom Francuske oni nisu bili jedini. U istom trenutku, u jednoj školi u Normandiji, neki muslimanski studenti uzvikivali su „bog je veliki“ na arapskom jeziku. U jednoj pariskoj srednjoj školi, grupa mladih muslimana nije se obazirala na uljudnu molbu nastavnika da poštuju minut ćutanja. Sedamnaestogodišnji Abdelali, učenik jedne srednje škole, međutim, odao je poštu minutom ćutanja jer je, kako je rekao, besan jer su ti ljudi stradali u ime religije, prenosi Vašington post. Ipak, gadi se, kako kaže, provokativnih karikatura. „Poznajem neke klince koji se slažu sa napadom“, kaže Abdelali. „Ja se ne slažem, ali ne mogu reći da podržavam ono što radi Šarli ebdo“.

Unutar petomilionske francuske muslimanske zajednice, najveće u Evropi, prošlonedeljnu tragediju mnogi vide u potpuno drugačijem svetlu od nemuslimana. Osećaju se povređeni sloganom „Ja sam Šarli“, tvrdeći da oni uopšte nisu Šarli.

Mnogi od francuskih muslimana, piše američki list, zgroženi su prošlonedeljnim nasiljem. Takođe su revoltirani idejom da treba da brane magazin. Veličanjem ove publikacije, insistiraju oni, Francuzi ponovo marginalizuju muslimansku zajednicu, pothranjuju diskriminaciju i, kako kažu, pre svega pomažu stvaranju uslova za radikalizaciju.

Stopa nezaposlenosti i siromaštva među francuskim muslimanima izuzetno je visoka. Naročito u pariskim predgrađima, a u jednom od njih je stanovao jedan od terorista Šerif Kuaši. Na pločnicima ovog predgrađa Šarli ebdo ostaje simbol, kako navodi Mohamed Binakdan (32), svakodnevnog poniženja muslimana u Francuskoj. „Ako želite u noćni klub, oni vam ne daju“, kaže Binakdan. „Odete na neku žurku, gledaju vas u bradu i kažu da idete u Siriju i priključite se džihadu. Šarli ebdo je deo toga, takođe. Oni koji su jači od nas, rugaju nam se. Visoka stopa nezaposlenosti je kod nas, siromaštvo, zato nam je vera sve što imamo. Ona je sveta za nas, i ne možemo da joj se rugamo“.

Pojedini insistiraju da su na snazi dvostruki standardi u slobodi govora i izražavanja. Oni navode takozvanu zabranu nošenja burki iz 2010. kojom se zabranjuje „pokrivanje lica u javnosti“ a koja je, prema tvrdnjama kritičara, uperena protiv islamskih žena.

Egipatska zvanična institucija za pitanja islama Dar al Ifta izdala je u utorak saopštenje u kojem su karikature ocenjene kao „neopravdana provokacija osećanja milijardu i po muslimana širom sveta koji vole i poštuju proroka“. U saopštenju se poziva francuska vlada da osudi „rasistički rad lista koji inicira sektaške sukobe“. Među simpatizerima ekstremista, koji su i do sada pozivali na nasilje, jedan tvit juče je glasio „Ovoga puta žele automobil-bombu?“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari