Na čelu Socijalističke partije u Priboju došao je čovek iz redova mlađeg kadra Boris Mrdović, koji je u razgovoru za naš list rekao da sadašnje rukovodstvo predstavlja simbiozu mladosti i iskustva. Mrdović naglašava da je strategija njegove partije kako na globalnom, tako i na lokalnom nivou organizovanja, davanje šanse mladima.

– Setite se našeg predizbornog stava da mladost ne treba da bude hendikep. Naravno, za sve poduhvate neophodno je iskustvo starih i proverenih stručnjaka, koji imaju šta da nam prenesu i koji umeju da nas posavetuju. Kao mlađi čovek želeo bih da pomognem u pravcu razvoja grada, njegovom privrednom i uopšte, društvenom prosperitetu. To svakako podrazumeva nastavak dobre tradicije u izgradnji infrastrukture, podizanja nivoa privredne aktivnosti, borbe protiv siromaštva i nagomilanih socijalnih problema. Period vladavine SPS u Priboju obeležili su krupni projekti: Sportska dvorana, velelepni most, vodovodna i kanalizaciona mreža na Banji, izgradnja lokalnih seoskih puteva, telefonizacija, dogradnja Gimnazije, teško je svega se setiti. To je predstavljalo normalan sistem funkcionisanja i rada. Danas, samo jedna takva investicija bi bila predmet višegodišnje medijske pažnje i hvale nekih političara. U svakom slučaju, sva pozitivna iskustva iz prošlosti treba uzeti, slabosti i greške ispravljati i konačno, kretati se i gledati u budućnost.

SPS učestvuje u vlasti u Priboju. Šta će SPS preduzeti da se ekonomsko stanje u Priboju poboljša?

– Participiramo u vlasti na lokalnom i na državnom nivou. To je svakako bitna pretpostavka za uspešno delovanje naše partije. SPS uz SDA, koja u lokalnoj vlasti čine većinu, predstavlja sponu sa vladom Srbije i njenim ministarstvima. Nedavno je postignut dogovor između Mileševske eparhije i opštine Priboj oko ustupanja Kaluđerskog polja u Novom Priboju za izgradnju potpuno novog dela grada – Naselja tri. Posle sprovedenog postupka restitucije i valjane pravne procedure, na delu je izrada urbanističko-arhitektonskih rešenja za izgled tog dela grada, kao i geometarska snimanja. U Pribojskoj Banji, kod manastirskog kompleksa gradiće se Konak-hotel visoke kategorije, Tržni centar, a na potezu prema Kratovu, švajcarski privrednici zainteresovani su za izgradnju velnes centara. Uz započeti projekat velnes centra Aleksandra Nikačevića, Banja je krenula sa mrtve tačke, postaje gradilište i tu će opština Priboj rešiti problem zaposlenja oko 500 ljudi. Podsećam vas, donet je Program pribavljanja nepokretnosti u državnu svojinu, zgrade auto grane, pomenuto Kaluđersko polje, Gradska sportska dvorana. Dakle, domaćinski se ponašamo, ne rasprodajemo, nego kupujemo.

Da li je SPS konsolidovao svoje redove, odnosno da li još uvek postoje frakcije u stranci?

– Opštinski odbor je jedinstven i snažan. Podela na frakcije nije ni bilo, bilo je nekih mimoilaženja u stavovima i koncepciji vođenja partije. Te razlike su prevaziđene, kao i sve nesuglasice koje su postojale. Za loše vođenje partije, neuspehe na izborima, loše političke procene, nestabilnosti i druge tehničke i funkcionalne nedostatke neki članovi su platili političkom odgovornošću. Po preuzimanju partije pravno sam utemeljio njen rad, kao i rad organa, donošenjem pravilnika o radu i drugih opštih akata. Napravili smo moderniji pristup političkoj sceni. Umesto birokratskog, kancelarijskog rada, sastančenja, krenuli smo u narod, obilaskom terena, uočavanjem i rešavanjem problema. Partiju sada češće posećuju visoki funkcioneri iz Beograda, imamo dobru i jasnu komunikaciju na relaciji Glavni odbor – Opštinski odbor. Naši nastupi i pristupi javnosti su moderniji, bez klišea, jednostavno osveženje je prisutno i spolja i iznutra.

Kako sarađujete sa opozicijom na lokalnom nivou?

– Mi smo na lokalu u koaliciji sa narodnjačkim blokom, a u Republici sa proevropskim. Nama je u interesu dobra saradnja sa svima. Pre svega poštujemo potpisani sporazum o pomirenju SPS i DS na republičkom nivou. Želeo bih najpre sa demokratama na lokalu da otpočnemo priču o rešavanju problema u javnim preduzećima i ustanovama sa republičkog nivoa vlasti. Konačno je republička vlada izbrisala podele na četnike i partizane i na izdajnike i patriote. Danas u Srbiji svi mogu da razgovaraju o vlasti na principima ideja i zajedničkih ciljeva, a to su evropski ciljevi i ekonomski prosperitet. Izbrisane su podele i nepremostive razlike. Evo Prijepolje je pravi primer da svi moraju i mogu da sarađuju. Što se tiče lokalnog nivoa vlasti, SPS poštuje potpisani koalicioni sporazum, težimo njegovom sprovođenju u svim tačkama za dobrobit Priboja. Sprovođenje započetog projekta je i u interesu i opozicije, tako da od njih očekujemo korektnu saradnju.

Plate opštinskih funkcionera, predsednika opštine, zamenika, predsednika SO kreću se od 94 do 98 hiljada dinara. Kako komentarišete ovako visoka primanja, naročito vašeg člana predsednika SO?

– Nažalost, visoke plate funkcionera su zatečene u Opštini. One su bile i veće u prethodnom sazivu skupštine, tako da je nivo plata bio naročito visok poslednje četiri godine. Ovde se često postavlja pitanje plata javnih funkcionera, što ne treba da bude tabu tema. No, tu moramo biti principijelni pa postaviti upitnike za sve javne funkcionere i direktore, pa analizirati kakve su one bile do sada. Što se tiče predsednika SO iz SPS, njegova plata je zasnovana na zakonu, a ukoliko tu ima nekih nezakonitih radnji pozivam nadležne organe da reaguju. Naravno, kao predsednik, predlažem da nadležni organi provere sve naše kandidate na odgovornim mestima, u pogledu krivičnih i drugih odgovornosti. Na kraju želja mi je da konačno politička scena u Srbiji bude stabilnija. Potrebno nam je više tolerancije, međusobnog razumevanja i uvažavanja. Svaka različitost treba da bude prednost, a ne prepreka za dobre ideje, dobre projekte. Naš cilj je Evropa, ali ne formalno nego suštinski. Mi se tom cilju moramo prilagođavati u praksi, a zakonski put je najlakši.

FAP glavni problem

– Uz naše angažovanje odobrena su sredstva od Ministarstva za infrastrukturu od 52.000.000 dinara za rekonstrukciju čeličnog mosta između Novog i Starog Priboja, kao i za rekonstrukciju kotlarnice u OŠ Branko Radičević od 16.000.000 dinara. Naravno, sve je ovo minorno u odnosu na glavni problem, a to je FAP. Polovina platežno sposobnih građana radi u ovom preduzeću. Priboj zavisi od rešavanja ovog problema. Kao čovek, političar i lokal patriota, stavljam na raspolaganje sve snage za uspešno rešavanje ovog problema. Moje mogućnosti možda nisu velike, ali želje jesu, i gde god mogu u kontaktima prva tema mi je FAP. Očekujem uspeh 28. februara i nadam se da će FAP uspešno biti privatizovan. Nadam se da će i država u tom pravcu pomoći, naglašava Boris Mrdović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari