Migracije se zloupotrebljavaju za smanjenje prava građana 1Foto:AP

Migracije stanovništva, koje su sve češće usled globalizacije, predstavljaju ne samo ekonomsko i humanitarno, već i bezbednosno pitanje.

Migracije se ne mogu okarakterisati kao pretnja, već kao bezbednosni izazov – istaknuto je na današnjoj konferenciji „Migracije kao bezbednosni izazov za Srbiju i region Zapadnog Balkana“, koju organizuju nemački ForumZFD i Centar za studije SAD Fakulteta političkih nauka.

Među govornicima koje je najavio mr Dragan Živojinović sa Fakulteta političkih nauka, prvi je bio profesor dr Dragan Simić, dekan FPN i rukovodilac master programa „Studije migracija“ pri Univerzitetu u Beogradu.

Simić je je istakao da su migracije su postale predmet neobjektvnog, nekad preteranog, a nekad nedovoljnog povezivanja sa bezbednosnim rizicima i pretnjama i da je zato važno obazrivo ih analizirati.

– Treba da proučimo i kakve su zloupotrebe migracija moguće u političke i populističke svrhe. Moramo imati na umu da su vlade država često smanjivale prava i slobode svih građana pod izgovorom da tako povećavaju njihovu bezbednost. U takvim slučajevima kao nadolazeće miracije se predstavljaju kao pretnja – ukazao je Simić.

Da ne treba sve migracije posmatrati kao pretnju, nakon Simića objasnila je dr Svetlana Stanarević docentkinja na Fakultetu bezbednosti. Ona je migracije definisala kao širok spektar kretanja ljudi, naglasiviši da su uglavnom podstaknute dobrom namerom.

-Savremene međunarodne migracije su uglavnom zakonite, regularne, ali brigu izazivaju one koje nisu regularne, nelegalne. Osim njih, migracije treba posmatrati kao bezbednosni izazov, a ne pretnju, jer populacija koja se kreće ne može biti pretnja. U tom strahu od migracija zapostavlja se koncept ljudske bezbednosti i brige za te migrante, koji se sele uglavnom zato što se suočavaju sa jako lošim uslovima života, njihova bezbednost je ugrožena – naglasila je Stanarević.

Dr Siniša Tatalović, profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, primećuje da su migracije podstaknute kako političkim i ekonomskim razlozima, ali i time što porast broja stanovništva na globalnom nivou nije propraćen ekonomskim razvojem u svim delovima planete, i da je ovo pojava od koje se mnogi još uvek plaše.

Osim što su humanitarno i ekonomsko pitanje, migracije postaju sigurnosno pitanje kada neka država, zajednica, doživljava dolazak novog stanovništva kao pretnju njihovom ustaljenom načinu života i prema tome reagira nekim sigurnosnim instrumentima da zaustavi takva kretanja, objasnio je Tatalović.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari