Vlada Srbije nije tu samo da donosi zakone, strategije i akcione planove, nego i da svi zajedno učinimo sve što je moguće da Srbija bude nenasilno društvo, u kojem nasilje neće biti samo smanjeno, već ga uopšte neće biti, izjavila je potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.
“Kad smo krenuli u izradu Strategije, svaki razgovor smo počinjali podsećanjem da je u prethodnih 10 godina 320 žena izgubilo život u porodičnom i partnerskom nasilju i da svaki korak koji napravimo treba da doprinese da se taj broj ne uvećava“, rekla je Mihajlovićeva na predstavljanju Strategije za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici za period od 2021. do 2025. godine.
Ona je istakla da Strategija nije važna samo zbog borbe protiv nasilja, nego pre svega zbog prevencije, kao i da se nada da će i kroz akcioni plan koji je u pripremi mnoge stvari biti promenjene u odnosu na prethodne godine, kako bi bilo manje priče a više rezultata, navodi se u saopštenju Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost.
Mihajlovićeva je podsetila i da je Srbija među prvima bila potpisnica Istanbulske konvencije, od čijeg donošenja je prošlo deset godina.
Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić je rekla da se nasilje bira, da ono nije nužno i da je zajednička borba da tokom donošenja različitih akata poručimo „nemoj birati nasilje”.
“Od kada je porodično nasilje postalo krivično delo, sve do ratifikacije Istanbulske konferencije i donošenja novih zakona, prolazimo kroz hod u kome jedne druge podržavamo, prolazimo kroz uspone i padove, ali ne odustajemo”, rekla je Čomićeva.
Ministarka pravde Maja Popović rekla je da Strategija predstavlja putokaz za sve da preventivno deluju i da pošaljemo poruku svima da se nasilje ne toleriše i da će počinioci biti kažnjeni.
Prema njenim rečima, jedna od najvažnijih aktivnosti u prethodnom periodu je bila usvajanje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, kojim je unapređen zakonski okvir i postupanje državnih organa, a Srbija se izdvojila kao primer dobre prakse u ovom delu Evrope.
Popović je navela da su samo od početka ove godine državni organi 6.000 puta preventivno delovali i sprečili teže oblike nasilja i moguća ubistva.
Direktorka Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji Milana Rikanović rekla je da je Strategija doneta u ključnom periodu tokom pandemije, kada su se problemi i razlike između žena i muškaraca udvostručile.
“Činjenica da je Srbija donela Strategiju koja je u potpunosti saglasna sa Istanbulskom konvencijom pokazuje posvećenost države za ostvarivanje jednakosti žena i muškaraca i borbi protiv nasilja nad ženama i devojčicama”, rekla je Rikanović.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici čestitao je Vladi Srbije na usvajanju Strategije i istakao da EU blisko sarađuje i podržava borbu protiv nasilja u Srbiji kroz različite programe i pruža podršku u sprovođenju sveobuhvatnih zakona u toj oblasti.
„Iza nas je obeležavanje Dana sećanja na žene žrtve nasilja i zadatak je svih nas da pojačamo napore u borbi protiv nasilja nad ženama“, kazao je Fabrici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.