Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Zorana Mihajlović, rekla je u intervjuu za beogradske medije da je dosadašnja šteta u saobraćaju i infrastrukturi usled epidemije korona virusa u Srbiji oko 120 miliona evra, a da bi do kraja godine mogla da dostigne i 600 miliona evra, kao i da će Ministarstvo zajedno sa kompanijama iz ovog sektora raditi na sveobuhvatnom planu oporavka.
“Najviše je pogođen avio-saobraćaj jer su obustavljeni svi komercijalni letovi s naša tri međunarodna aerodroma. Svi zajedno moramo da učestvujemo u saniranju i zato sam uputila poziv kompanijama koje rade u saobraćaju, infrastrukturi i građevini da nam jave o problemima kako bismo ih zajedno rešavali, ali i da daju predlog za jedan sveobuhvatan, realan plan oporavka našeg sektora u vremenu posle pandemije, da to zajedno uradimo”, rekla je Mihajlovićeva.
Ona je istakla da je glavni posao Ministarstva u vreme vanrednog stanja, epidemije COVID-19 i drastično smanjenog kretanja ljudi, da ne stanu tranzit, transport i snabdevanje građana, kao ni projekti u infrastrukturi i građevinarstvu. “Zato nam je važna svaka kompanija, svaki radnik i najvažnija je njihova zaštita. Pozvali smo investitore da učine sve kako bi održali nivo radova, da obezbede svu potrebnu zaštitu za radnike i da poštuju mere Vlade”, navodi ona.
Potpredsednica Vlade kaže da se, prema informacijama koje ima Ministarstvo, te mere poštuju i da je u zavisnosti od dana, na najvećim gradilištima između 1.500 i 2.300 radnika.
“Radnici su danas takođe heroji ove zemlje, kao što su najveći heroji naši lekari i medicinske sestre. Heroji su i svi naši vozači koji svakog dana prevoze robu kako bi je bilo u prodavnicama, carinici, policajci, inspektori i vojnici koji čuvaju naše granice.
Upitana za mere koje država priprema za pomoć preduzećima, Mihajlovićeva je rekla da krizni štab za otklanjanje posledica korona virusa po privredu predvodi predsednik Srbije Aleksandar Vučić i da se svakog dana radi na sveobuhvatnom programu pomoći, koji će uglavnom biti okrenut ka privatnim kompanijama koje najviše gube.
“Ono što sigurno nećemo dozvoliti jeste da se bilo čiji raniji dugovi plaćaju iz ovog programa. Država je spremna da u dogovoru s privredom preuzme na sebe ravnomeran deo troška zbog ove epidemije, ali u tome će morati da učestvuju i sami privrednici. Znam da privatnicima nije lako, da hoteli ne rade, da mnoge prodavnice ne rade, da je skraćeno radno vreme… Ali ih molim da učine sve što je u njihovoj moći kako bi sačuvali svoje radnike, jer neće ovo trajati večno, trebaće im radnici i posle ovoga. Najlakše je reći da nema para i dati otkaze, ali ovo je vreme za solidarnost”, navela je Mihajlovićeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.