Predsednica Koordinacionog tela Vlade Srbije za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović izjavila je danas da zaštita i unapređenje prava deteta predstavljaju prioritet društva i da se mora uraditi više na sprečavanju dečjih brakova, kao jednog od najdrastričnijih oblika kršenja prava dece.
Dečji brakovi predstavljaju ozbiljno kršenje prava deteta, pri čemu posledice trpi celo društvo, a najviše devojčice, navela je Mihajlović u pisanoj izjavi.
Ona podseća da podaci pokazuju da u Srbiji u brak stupi oko jedan odsto devojaka mlađih od 15 godina i sedam odsto mlađih od 18 godina, s tim da su dečji brakovi rasprostranjeniji u ruralnim sredinama i među siromašnima, a posebno u romskoj populaciji, gde čak 17, odnosno 57 odsto devojčica u tim starosnim grupama stupa u brak.
Odgovornost celog društva je da ne dozvolimo da devojčice budu žrtve patrijarhalnih normi i rodnih stereotipa, već da zajedno radimo na tome da ovaj problem bude vidljiviji, da menjamo ukorenjene patrijarhalne stavove i da ulaganjem u njihovo zdravlje, obrazovanje i bezbednost omogućimo da devojčice ostvare svoj pun potencijal, rekla je Mihajlović.
Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost na tome već radi zajedno za UNICEF, istakla je Mihajlović, ali samo širenjem kruga organizacija i partnera koji su sa nama možemo da napravimo iskorak i osiguramo da devojčice dobiju svaku vrstu podrške koja im je neophodna, od vraćanja u obrazovni sistem, zaštite zdravlja, bezbednosti, do ekonomskog osnaživanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.