Novi zakon o rodnoj ravnopravnosit uskoro bi trebalo da bude donet, kako se unapredila ta oblast i stvorile jednake mogućnosti za žene i muškarce, najavila je danas predsednica Кoordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i potpredsednica Vlade Srbije i Zorana Mihajlović.
„Nije jednostavno politike koje donosimo na nacionalnom nivou sprovesti na nivou lokalnih samouprava i zato sam ponosna na sve dobitnike ovogodišnjih priznanja za unapređenje rodne ravnopravnosti na lokalu jer čine sve da stvore bolje uslove za svoje sugrađanke“, kazala je ona na uručenju godišnjih priznanja gradovima i opštinama koji su obve godine napredovali u rodnoj ravnopravnosti.
Kordinaciono telo, u saradnji sa UN Women, po drugi put je dodelilo godišnje nagrade u pet kategorija: za rad lokalnog mehanizma za rodnu ravnopravnost priznanje je dobila Opština Aranđelovac, za angažovanje i koordinaciju lokalne samouprave i drugih aktera na polju unapređenja rodne ravnopravnosti nagrađeni su Opština Knić i Grad Кruševac, za inovativne politike i prakse u rodnoj ravnopravnosti naagradu je dobio Grad Sombor, a posebno priznanje za odgovor na ublažavanje posledica epidemije koronavirusa je dobila Opština Raška.
Mihajlović je istakla da je prethodnih godina zajedno sa partnerima – Ministarstvom za evropske integracije, Delegacijom Evropske unije u Srbiji i UN Women posebno radilo na ekonomskom osnaživanju žena kao važnoj vodilji za sve druge oblasti u rodnoj ravnopravnosti.
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović rekla je da suština kohezione politike počiva na ravnopravnom regionalnom razvoju, koji nije moguć bez uključivanja žena, kao što ni rodne ravnopravnosti nema bez ekonomskog osnaživanja žena.
„Srbija je pokazala da ne kaska za zemljama EU u pogledu rodne ravnopravnosti. Imamo žene u najvišim strukturama političkog odlučivanja, što se dalje preliva i na lokalni nivo. Ovaj trogodišnji projekat se finansira iz IPA fondova jer suština je da sve najbolje evropske tekovine, od infrastrukture do rodne ravnopravnosti, budu dostupne građankama i građanima Srbije. Rodna ravnopravnost je prioritet svih naših politika, a posebno spoljnopolitičkih akcija“, rekla je Joksimović.
Direktorka kancelarije UN Women u Srbiji Milana Rikanović rekla je da ta agencija zajedno sa Kordinacionim telom za radodnu ravnopravnost, Ministarstvom za evropske integracije i Delegacijom EU radi na ekonomskom osnaživanju žena, te da je kroz projekat „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti“ više od 1.800 žena u prethodne tri godine direktno imalo koristi, a 8.000 indirektno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.