Sveobuhvatni sporazum o normalizaciji odnosa sa Prištinom je istorijska šansa da tu uvrstimo sve teme koje su naš interes, izjavio je FoNetu direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER) Dragiša Mijačić.
On smatra da bi glavni cilj trebalo da bude očuvanje srpske zajednice na Kosovu i Metohiji.
Ako je sad ne iskoristimo, bojim se da nikad više nećemo imati šansu da pričamo o tome, ukazao Mijačić, koji je i koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa o Evropskojuniji za poglavlje 35. Kao sagovornik u serijalu razgovora Kosinus, Mijačić je novinaru Nikoli Todoroviću rekao da je ovo vreme kada bi trebalo rešavati pitanje Kosova i Metohije.
Sada postoji i pažnja međunarodne zajednice da se to učini, objasnio je on i upozorio da će „ovaj trenutak odleteti“, ako ga ne iskoristimo. Onda ćemo čekati neko drugo vreme i neke druge ljude, da bi se vratili na lošije pozicije nego što ih imamo sada, predvideo je Mijačić, koji priznaje da uslovi nisu najpovoljniji, ali da je još gore ne raditi ništa.
Odbacujući zamrznuti konflikt kao rešenje, on je upitao šta bi to donelo srpskoj zajednici, čija intiligencija i mladi masovno odlaze sa Kosova i Metohije.
Da li srpska zajednica na Kosovu i Metohiji može zamrznuti život, čekajući neko buduće vreme, ili će se potpuno integrisati u kosovsko društvo bez zaštite svojih kolektivnih i individualnih prava, ili će možda tražiti spas u odlasku sa tih prostora ili u nekim drugim reakcijama, pita se Mijačić.
On je mišljenja da sa Albancima sa Kosova i Metohije mora da se nađe kompromis, koji bi, pre svega, trebalo da stvori uslove za nesmetani život i razvoj srpske zajednice. Bez opstanka srpske zajednice na Kosovu i Metohiji, nijedno rešenje na kojem bi Srbija insistirala ne bi imalo vrednost, jer „čemu bilo kakvo rešenje, pa makar ono bilo idealno, ako nemate ljude koji tu žive?“
Mijačić smatra da bi trebalo nastaviti sa Briselskim sporazumom, jer je alternativa izolacija zemlje i napominje da Srbija nije članica (EU), da je ostavljena na „margini“ i time „izopštena“ iz savremenih evropskih i svetskih procesa.
Briselski proces nije idealni format, ali ako ga napustimo i uđemo u neki drugi format, kao što je međunarodna konferencija, i time uvedemo neke nove igrače, Rusiju, Ameriku i druge, izgubićemo vreme, a kosovski problem nećemo rešiti u skorijoj budućnosti, upozorava Mijačić.
On ukazuje da neke veoma bitne teme nisu bile na dnevnom redu briselskih razgovora, kao što su privatna imovina i pravo na povratak, ali tvrdi da je sada prilika da se one uvrste u pregovore o sveobuhvatnom sporazumu o normalizaciji odnosa sa Prištinom. Na pitanje da li je, u slučaju međunarodno garantovanog sporazuma, za Srbiju prihvatljivo da Kosovo dobije stolicu u Ujedinjenim nacijama (UN), Mijačić odgovara da to, po njegovim saznanjima, trenutno uopšte nije opcija u pregovorima.
On kaže da bi Srbija trebalo da razmišlja šta želi da postigne na tom prostoru „na duže staze“, da li je njen interes da sačuva narod i pod kojim uslovima, ili nije. Napominjući da nije u pregovaračkom timu, Mijačić kaže da zato i ne moћe da se odredi da li bi Kosovu trebalo da se da stolica ili ne.
Mišljenja sam da bi predsednik Aleksandar Vučić i njegov tim trebalo da sednu i razmišljaju kako da sačuvaju srpski narod na Kosovu i Metohiji, ističe Mijačić. On ima utisak da se „pregovori više vode o teritoriji, da li ćemo dobiti jedan metar ili dva metra, ili ni jedan, nego o tome da li će ljudi dole živeti ili neće“.
Otuda je, prema stavu Mijačića, glavno pitanje za predsednika Vučića da li hoće da ima Srbe na Kosovu ili neće. Ako hoće, onda mora da sedne i razmisli po koju cenu želi da ih sačuva na tom prostoru, objašnjava Mijačić i ističe da bi cilj svih ciljeva trebalo da bude da se sačuva srpska zajednica na Kosovu.
Prema njegovim rečima, narodu bi trebalo pružiti priliku da se izjasni o mogućem rešenju za kosovski problem. Potrebno je testirati njegovu volju, ali je, pre referenduma, neophodno objasniti „koje su sve opcije na stolu“, napominje Mijačić.
Kosovo je deo našeg ličnog identiteta, mog, vašeg, ja sam sa Kosova, vi možda niste, ali je Kosovo deo svih nas, duboko utkano u naš identitet i razmišljanje, naglašava Mijačić,koji smatra da događaji na Kosovu kod svakoga izazivaju emocije.
U srcu moramo imati tu emociju, ali i da racionalno razmišljamo u ovim trenucima šta je najveći interes za nas, tražiti rešenja koja će doneti mir i prosperit na ovom prostoru, zaključio je Mijačić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.