Mijatović: Sloboda štampe i bezbednost novinara u sve lošijem stanju 1Dunja Mijatović Foto: EPA/LESKZEK SZYMANSKI (arhiva)

Sloboda štampe i bezbednost novinara su već godinama u sve lošijem stanju a od 1992. godine više od 150 novinara je ubijeno u zoni Saveta Evrope, rekla je komesarka za ljudska prava pri Savetu Evrope Dunja Mijatović.

„Neki od njih su pokrivali ratne priče, međutim, većina ih je ubijena dok su pokušavali da skrenu pažnju na mračne kutke u kojima vladaju korupcija, kriminal i politika“, rekla je Dunja Mijatović u intervjuu za Istinomer.

Ona je dodala da su, nažalost, mnogi političari u najboljem slučaju ravnodušni prema pretnjama koje dobijaju novinari a da su, u najgorem slučaju, oni ti koji huškaju na nasilje i produbljuju nepoverenje prema medijima, što je neprihvatljiva praksa.

Ona je naglasila da je Viktoria Marinova četvrti novinar i treća novinarka ubijena u EU od 2017. godine, posle Kim Val, Dafne Karuane Galicije i Jana Kucijaka.

Govoreći o položaju novinara i medija u Srbiji, Dunja Mijatović je kazala da je u stalnom kontaktu sa novinarima, njihovim udruženjima i nevladinim organizacijama koje rade na njihovoj zaštiti. Ona je naglasila da u Srbiji tek treba da vidimo zadovoljenje pravde u odnosu na slučajeve ubistava koja su se dogodila devedesetih godina.

„Ima nekog napretka, ali to nije dovoljno. Hitno je, ali i moguće da se preokrene ovakva situacija. To zahteva političku volju i konkretne mere koje država treba da preduzme, kao što su efikasan sistem policijske zaštite novinara, nezavisno sudstvo koje je u stanju da kazni počinioce kao i naručioce, te saradnju između državnih organa i nevladinih organizacija, udruženja novinara i nezavisnih nadzornih tela“, rekla je Dunja Mijatović.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari