Svojevremeno je Milan Ćulibrk, glavni urednik NIN-a, izjavio da „sloboda košta“, što naročito oseća nedeljnik na čijem je čelu, ali da su spremni da se bore.
„Mi imamo antimedijsko tržište, antidržavu i u takvom ambijentu spremni smo da trčimo dokle god budemo mogli“, poručio je Ćulibrk, koji će sa svojom redakcijom u narednom periodu tu spremnost, nepokolebivost, profesionalizam morati još jednom da pokaže.
U čak i za naše nesređene medijske prilike neobičnom potezu švajcarska kompanija „Ringijer“ je vlasništvo nad nedeljnikom NIN nedavno dodelila svojoj direktorki Jeleni Drakulić Petrović.
To je u javnosti odmah podstaklo spekulacije da je cilj vlasničke transformacije stavljanje pod kontrolu uglednog nedeljnika poznatog po kritici vlasti i otkrivanju afera. Da li će se to i desiti, vreme će pokazati.
NIN je tvrd orah uvek bio.
„Prva rečenica nove vlasnice bila je da o uređivačkoj politici nećemo pričati jer je to stvar glavnog i odgovornog urednika i kolegijuma, tako da je to osnovna poruka koja mislim da je važna da dopre do javnosti“, rekao je za Danas Milan Ćulibrk, neposredno nakon sastanaka sa novom direktorkom i posle redakcijom.
Prema njegovim rečima, NIN će nastaviti da radi profesionalno, poštujući etičke i profesionalne standarde, a on je navikao i zna samo da pravi novine koje će ukazivati na sve one nepoželjne stvari u društvu i da radi u javnom interesu kako bi svima bilo bolje. Novi broj je u prodaji. Kao stari je.
Na naslovnoj je reditelj Stevan Filipović, a Ćulibrk u uvodniku piše o „Novom vlasniku i starom NIN-u“.
Višestruko nagrađivan Milan Ćulibrk (dobio je, pored ostalih nagrade „Verica Barać“, bio „reformator godine“, „Najevropljanin“, dva puta proglašavan za najboljeg ekonomskog novinara…) spada u najpoznatije i najcenjenije novinare u Srbiji.
Kada njega slušate, zamršene biznis i monetarne transakcije i operacije deluju jednostavno. Njegovoj popularnosti su doprinela i brojna TV gostovanja u kojima se nije libio da kaže šta misli, ma koliko se to vlastima ne dopadalo.
Rođen je marta 1958. u opštini Bačka Palanka, a pre NIN-a je radio kao urednik beogradskog dopisništva novosadskog Dnevnika, bio urednik magazina „Ekonom:east“ i „Bankar“.
Jednu godinu je bio i savetnik ministra Rasima Ljajića.
Nedavno je otišao u penziju, ali je nastavio da uspešno vodi NIN po želji redakcije, ali i čitalaca. Da li će biti želja i novih vlasnika – videćemo…
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.