U duboko podeljenom društvu kakvo je naše, gotovo da nema odluke, izjave ili stava koje ne nailazi na osudu jednog od njenih polova.
Jaz između „dve Srbije“ toliko je širok da ovde svaka vest nađe svog kritičara. U takvom okruženju ravno čudu je kada neko iole značajnije kadrovsko rešenje ne proizvede uobičajenu kakofoniju kritika i pohvala. A upravo to se dogodilo sa imenovanjem novog načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnikom Milanom Mojsilovićem.
Mojsilovićeva biografija personifikuje Vučićevu sveobuhvatnu, ideologijom neopterećenu politiku. Rođen je u Kosovskoj Mitrovici, 3. avgusta 1967. Završio je Vojnu Akademiju, Komandno-štabnu školu i Školu nacionalne odbrane u Beogradu. Tokom NATO bombardovanja učestvovao je, vojničkim žargonom rečeno, u ratnim dejstvima.
Kako je odmicalo vreme, Mojsilovećeva karijera je išla isključivo uzlaznom linijom. Od 2007. godine bio je zamenik komandanta Združene operativne komande, a 2011. stupa na dužnost komandanta Kopnene vojske.
Mojsilovićeva „diplomatska“ karijera počinje u januaru 2013. godine kada biva postavljen za šefa vojnog predstavništva u Misiji Srbije pri NATO. U Briselu je ostao do 2017. godine, kada mu se okončala aktivna vojna služba. Do postavljenja na mesto načelnika Generalštaba, radi je u Ministarstvu odbrane kao pomoćnik ministra.
Upravo ovi podaci ga čine imunim na kritike opozicije. S jedne strane, teško je s desna napasti nekoga ko je učestvovao u ratu na Kosovu, a ko je pritom i rodom odatle. Opet, one četiri godine u Briselu su dovoljna brana bilo kojim građanskim prigovorima savesti.
Međutim, ovo je samo početak. Mojsilović će se neminovno naći na udaru kritike, to je naprosto deo tog posla. Uostalom, imaće on većih briga. Postaje načelnik Generalštaba u periodu kada je evidentna namera izvršne vlasti da profesionalcima u vojsci umanji uticaj. Prioritet bi svakako moralo da mu bude to što ogroman broj ljudi napušta vojnu službu zbog uvredljivih uslova rada. Vrlo brzo će se videti kakav načelnik Generalštaba će Milan Mojsilović biti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.