„Neće poskupeti krediti u francima“, reče Milan Parivodić, ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom, u martu 2007. godine uveravajući građane da slobodno uzmu stambene kredite vezane za švajcarski franak koji su bili jeftiniji od kredita u evrima i kojima je kako je rekao razbijen bankarski monopol koji je držao visoke kamatne stope.
E pa, ispostavilo se nekoliko godina kasnije kada je zbog svetske ekonomske krize kurs franka prema evru, kao i evra prema dinaru krenuo da skače (ministar izgleda nije uzeo u obzir dvostruki valutni rizik), kada su banke počele da podižu kamate (ispostaviće se nezakonito), kada su cene nekretnina krenule da padaju, a ljudi ostaju bez posla, da je podrškom države stambenim kreditima u „švajcarcima“ posejano seme problema koji opstaje i 12 godina kasnije i zbog koga su dužnici ostali bez krova nad glavom, desetina hiljada evra, a mnogi i zdravlja.
Doduše, ministar Parivodić je tada rekao i da će ugovori o kreditu imati klauzulu da zajmoprimac može u svakom trenutku da pređe sa franka na evro, a da pri tom plati naknadu koja će biti između 1.000 i 2.000 evra, samo što se to nije desilo.
Milan Parivodić, rođen 1966. godine, u Vladu je ušao 2004. godine kao član Demokratske stranke Srbije, a na mesto ministra došao je sa Pravnog fakulteta u Beogradu, gde je predavao građansko i stvarno pravo. U kratkom periodu 2006-2007. godine pored pozicije ministra za ekonomske odnose sa inostranstvom obavljao je i posao koordinatora Ministarstva finansija. Od privatizacije Vojvođanske banke član je njenog Upravnog odbora.
Takođe je i član Krunskog saveta, član Ekonomskog saveta Beogradske patrijaršije, član upravnog odbora Bečkog ekonomskog foruma i član Atlantskog saveta SAD.
U maju 2007. godine u drugoj vladi Vojislava Koštunice ostao je bez pozicije u Vladi. Upućeni su tvrdili da je razlog to što je javno kritikovao podršku DSS-a Tomislavu Nikoliću na mestu predsednika Narodne skupštine. Međutim, 2013. godine Parivodić na konferenciji za novinare predstavlja nacrt zakona o ulaganjima Srpske napredne stranke u njenim prostorijama, što je izuzetno zanimljivo s obzirom da je sadašnji predsednik Srbije i SNS-a Aleksandar Vučić pre koji dan izjavio da se „ne sme zaboraviti situacija u koju su te ljude doveli neodgovorni predstavnici vlasti“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.