Milenko Jovanović o požaru u fabrici u Šidu: "Da je bezbedno nije, da je opasno, jeste sigurno, a ne znamo koliko" 1Foto: FoNet/Aleksandar Barda

Predstavnik Nacionalne ekološke asocijacije Milenko Jovanović, komentarišući veliki požar u fabrici za boje, lakove i fasade „Evrojug“ u Šidu, kaže za N1 da situacija nije bezbedna za građane, kao i da jeste opasna po zdravlje, ali se ne zna koliko. Opština Šid na Fejsbuk nalogu rekla je da građani ne izlaze iz svojih domova, bar dok požar ne bude ugašen.

Opština Šid je takođe da navela da, ukoliko postoji potreba za kretanjem, građani treba da budu adekvatno zaštićeni mokrim povezom preko usta i nosa.

Milenko Jovanović za N1 kaže da se svakako radi o jednom vidu vanredne situacije.

„Da je bezbedno nije, da je opasno, jeste sigurno. A ne znamo koliko, ne znamo koju će površinu zahvatiti. To zavisi od pritiska eksplozije, zavisi od vetra… Važno je najaviti da građani budu oprezni“, ističe Jovanović.

Naš sagovornik navodi, s obzirom da se radi o fabrici boja, ona podrazumeva mešanje velikog broja hemikalija.

„Koje su to boje? Koji su to stabilizatori, razrađivači? Mi ne znamo. Koliko gore? Da li su dugoživeće organske materije koje mogu trajati mnogo dugo i koje se mogu deponovati na zemlju. Sreća pa nema sad kiše, pa da dobijemo to preko kiše u ishrani, u lancu ishrane. Ali opet ce to negde završiti, to ne nestaje. Završiće negde u nekom manjem obimu. Građani treba da budu oprezni jer se dešava nešto što izmiče kontroli, a izmiče jer ne znamo procedure šta uraditi“, dodaje Jovanović.

Naš sagovornik navodi da nikako vatrogasci i policija ne smeju da budu ti koji će reći kolika je opasnost.

„Ne može policija i vatrogarsci da odrede opasnost. Ne može Niko bez opremljenih medicinskih i stručnih jedinica da kaže šta sve tu može da se nađe… Verovatno nikada nećemo ni saznati šta je bilo, a da je opasno, jeste. Na žalost I dalje sam siguran da nisu aktivne, po zakonu, kako treba da budu, ekološke jedinice Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu  i Gradskog zavoda u Ćupriji. Resorno ministarstvo je odavno prestalo da finansira za dežurstva. Znači, nemaju sredstva da pokriju svaki poziv kada se desi u severnom i južnom delu Srbije“, rekao je.

Jovanović navodi da procedure svakako postoje, ali da se ne primenjuju. U tom smislu podsetio je i na požare u Vinči i deponiji „Duboko“, gde se, kako kaže, svesno lagalo da nije opasno, a na kraju se pokazalo da jeste.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari