Milica Bešević: Prva žena scenograf Narodnog pozorišta 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Prva žena scenograf Narodnog pozorišta kod nas je slikarka i talentovana umetnica Milica Bešević.

Milica Bešević: Prva žena scenograf Narodnog pozorišta 2Uroš Predić, jedan od naših najvećih slikara, dao je prvi osnov Milici. Za vreme okupacije Srbije, Milica je u Beogradu počela da studria slikarstvo, piše list Vreme pre 80 godina.

Uticaj Predića kao predstavnika stare škole i klasičnog majstora, zadržao se i kod portreta Milice Bešević.

Nasuprot tome, pejzaži su rađeni živim bojama, čiji kolorit pun sunca i mora, odjae sve odlike slikarskih radova ove žene-umetnika.

Kao scenograf Narodnog pozorišta, Milica posvećuje najveći deo dana radu u pozorištu.

Ona je dala mnogo skica snenarija, među koje ubrajamo kao glavne radove scenario za „Ledu“ od Krleže, „Gopsek“ od Balzaka, „Patriotu“ od Nojmana…

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Milica Bešević: Prva žena scenograf Narodnog pozorišta 3List Pravda piše da igrači, ne shvatajući posledice svojih postpaka, sve više prave od sporta-trgovinu.

Sportske prilike kod nas, kao i u Hrvatskoj su sasvim iste.

Sport je krenuo pravim putem, što se pokazalo u lepim uspesima našeg fudbala u zemlji i u inostranstvu.

Međutim, ima jedna stvar koja koči napredak i razvitak sporta, svakome poznata i jasna. To su incidenti za vreme utakmica, prema sudiji, prema igračima i prema publici.

To je već mnogo učinilo da se broj posetilaca iz dana u dan smanjuje.

Štampa je pisala o tome, nadležni su kažnjavali, ali sve to nije moglo sprečiti nemile pojave za vreme utakmica.

Pokušavalo se na razne načine, ali efikasno sredstvo nije nađeno ili nije primenjeno.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari