Širom Izraela juče su se oglasile sirene kada su milioni Izraelaca minutom ćutanja odali poštu u znak sećanja na žrtve holokausta. Dvominutne sirene oglasile su se u 10 sati prema lokalnom vremenu u okviru tradicionalnog godišnjeg obeležavanja Dana sećanja na holokaust koji je počeo u nedelju uveče i trajao do zalaska sunca u ponedeljak.

Širom Izraela juče su se oglasile sirene kada su milioni Izraelaca minutom ćutanja odali poštu u znak sećanja na žrtve holokausta. Dvominutne sirene oglasile su se u 10 sati prema lokalnom vremenu u okviru tradicionalnog godišnjeg obeležavanja Dana sećanja na holokaust koji je počeo u nedelju uveče i trajao do zalaska sunca u ponedeljak. Pešaci, autobusi, automobili stali su u znak sećanja na stradanje šest miliona Jevreja koje su ubili nacisti tokom Drugog svetskog rata.

Hiljade Jevreja u maršu u Aušvicu

Varšava – Hiljade Jevreja širom sveta sa izraelskim zastavama u belo-plavim bojama okupili su se juče u Aušvicu kako bi odali poštu žrtvama holokausta i proslavili opstanak jevrejske države. Više od 8.000 ljudi od Australije do Kanade, kao i iz Izraela i Evrope, prošetali su pored baraka bivšeg nacističkog logora smrti Aušvica. Više od 1.1 milion ljudi, uglavnom Jevreja, ali i Poljaka, Roma i drugih ubijeno je u gasnim komorama u ovom logoru, kao i od gladi i bolesti tokom Drugog Svetskog rata. „Veoma smo ponosni dok šetamo noseći zastave naše države“, izjavio je Zohar Kohen, jedan od onih koji su juče prošetali pored takozvanog Zida smrti.

Celog dana televizijske stanice emitovale su istorijske dokumentarce i filmove posvećene ovom danu, dok su radio stanice puštale klasičnu muziku i intervjue s preživelima.
Na ceremoniji u nedelju u memorijalnom izraelskom muzeju Jad Vašem premijer Ehud Olmert istakao je da Izrael naredne nedelje proslavlja i svoj 59. Dan nezavisnosti. „Opstanak jevrejskog naroda, otresanje pepela holokausta za novi život i ponovno rođenje nacije na istorijskom mestu rođenja vrhunac je pobede jevrejskog naroda“, izjavio je Olmert.
Nedeljna ceremonija je pretila da izazove diplomatski raskol između Izraela i Vatikana, nakon što je predstavnik Rimokatoličke crkve u Izraelu izjavio da će bojkotovati događaj zbog natpisa u muzeju pored fotografije pape Pia XII. Na natpisu u muzeju Jad Vašem piše „kada su objavljeni izveštaji o ubistvu Jevreja stigli do Vatikana papa nije protestovao“, odbijajući da 1942. potpiše osudu masakra nad Jevrejima. Ali nekoliko sati posle ceremonije monsinjor Antonio Franko promenio je svoju odluku kako bi sprečio narušavanje ionako lomljivih odnosa Vatikana i Izraela. Dve zemlje su uspostavile diplomatske odnose 1993. posle stotina godina bolnih odnosa između katoličanstva i judaizma. Iako su ti odnosi bili znatno podgrejani u poslednjih nekoliko godina, mnoga osetljiva pitanja ostala su nerešena, uključujući i akcije Vatikana tokom nacističkog genocida.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari