Sporazumom sa Ministarstvom zaštite životne sredine, kompanija U. S. Steel Srbija počela je projekte koji će poboljšati kvalitet vazduha, vode i zemlje u Smederevu i okolini. Ulaganjem 50 miliona dolara do 2009. ta kompanija će rekonstruisati sistem na Aglomeraciji i smanjiće emisiju sa glavnog dimnjaka u tom pogonu, kao i emisiju praškastih materija iz pogona Čeličana.
Sporazumom sa Ministarstvom zaštite životne sredine, kompanija U. S. Steel Srbija počela je projekte koji će poboljšati kvalitet vazduha, vode i zemlje u Smederevu i okolini. Ulaganjem 50 miliona dolara do 2009. ta kompanija će rekonstruisati sistem na Aglomeraciji i smanjiće emisiju sa glavnog dimnjaka u tom pogonu, kao i emisiju praškastih materija iz pogona Čeličana. Osim toga, biće postavljene prese za mulj sa Čeličane i Visokih peći.
– U procesu dobijanja integralne, takozvane ekološke dozvole, morali smo Ministarstvu zaštite životne sredine da predamo plan prilagođavanja naših sistema zakonskim ograničenjima emisija. To je dug spisak kapitalnih investicija, pa smo potpisali sporazum da ulažemo u sisteme za zaštitu životne sredine – kaže za Danas direktorka Sektora zaštite životne sredine U. S. Steel Srbija Ljubica Ćulafić i dodaje da neki od sistema nisu korišćeni i više od deset godina, a njihovo održavanje bilo je loše 2003. kada je kompanija došla u Srbiju.
Počela izgradnja zelenog pojasa
Po nalogu Republičke inspekcije za zaštitu životne sredine, kompanija je započela izgradnju zelenog pojasa oko velikog otpada, takozvane deponije troske, a prvih 200 metara rastinja je posađeno. Kako za Danas objašnjava Ljubica Ćulafić, reč je o otpadu nasleđenom od bivšeg vlasnika, za koji se kompanija obavezala da će ga očistiti i reciklirati. Nakon čišćenja, metalni delovi iz otpada vraćaju se u proizvodnju.
Najveći projekti u koje će kompanija ulagati odnose se na zaštitu vazduha. U prvom se uvodi sekundarno otprašivanje u pogonu Čeličana, gde se gvožđe pretvara u čelik. Svi procesi u proizvodnji su opremljeni sistemima za otprašivanje ali, prema rečima Ćufalić, efikasnost tih sistema nije dovoljna. Ona kaže da zakonska ograničenja emisije gasova ne mogu stalno da se postignu u proizvodnji. Zbog toga će biti postavljen dodatni sistem za prečišćavanje, koji će pomoći prvom sistemu.
– Drugi projekat je rekonstrukcija glavnog dimnjaka Aglomeracije, jer zbog zastarelosti tehnologije moramo da je obnovimo i opremimo skruberima za mokro otprašivanje. Dve linije su već imale skrubere, a biće postavljeni i na druge dve linije opremljene suvim procesom prečišćavanja koje nije dalo dobre rezultate. Tako ćemo svuda imati mokro otprašivanje čime ćemo zadovoljiti propisana ograničenja emisije praškastih materija – ističe Čulafić.
U pomenuta dva projekta, prema njenim rečima, biće uloženo 90 odsto sredstava namenjenih kapitalnim investicijama. Ona ipak dodaje da je Sporazumom dogovoreno da će samo okvirno biti uloženo oko 50 miliona dolara u zaštitu životne sredine, ali da će ta cifra najverovatnije biti veća.
– Ugradićemo i filter prese koje će poboljšati kvalitet voda i vazduha. Trenutno recikliramo 90 odsto naših voda, a prese će pomoći u tretiranju mulja. U fabriku ćemo tako uvesti ogromne sisteme koji već postoje u našoj kompaniji u Košicama u Slovačkoj i u Americi, jer su dali rezultate. Oni su u skladu sa propisima Srbije, Evropske unije i SAD. U. S. Steel korporacija nalaže da se standardi koji se poštuju u Americi, moraju poštovati i u Srbiji – kaže Ćulafić.
Ona podseća da je U.S. Steel Srbija dobila sertifikat ISO 14.001, čime se obavezala da smanji proizvodnju otpada, poveća njegovu reciklažu, smanji štetne emisije u vazduh i vode. Kao primer rešavanja problema životne sredine, Ćulafić navodi da se mulj sa čeličane ranije nije reciklirao, već je direktno ispuštan u kanal reke Ralje, zbog čega je ona dobila naziv Crvena reka. Dolaskom novog vlasnika presečene su cevi koje su vodile u Ralju, a otpadna voda je preusmerena na vakuum filtere čime je vraćena u proizvodnju, a mulj vraćen na Aglomeraciju.
– Svaki proces u fabrici je pokriven sistemom za zaštitu životne sredine. Mnogi sistemi se nisu koristili kako treba. Možete da uložite 50 miliona dolara, ali ako se sistemi ne održavaju, to je bačen novac. Jednom nedeljno svi sistemi prolaze kontrole, kako bi preduhitrili moguće probleme – ukazuje Ćulafić.
Ona podseća da se količina praškastih materija u vazduhu po toni proizvedenog čelika smanjila za 23,4 odsto u odnosu na 2006. Takođe, količina suspendovanih čestica u vodi po toni proizvedenog čelika je smanjena za 10,3 odsto u odnosu na 2006. godinu.
– To smo postigli korišćenjem modernijih hemikalija za tretman voda. Sledeći korak je modernizacija postojeće opreme. Naručili smo mobilne prese za preradu mulja, da rade pre nego što ugradimo fiksne prese za poboljšanje kvaliteta otpadnih voda – zaključuje direktorka Sektora zaštite životne sredine U. S. Steel Srbija Ljubica Ćulafić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.