Profesorka Fakulteta političkih nauka Snježana Milivojević ocenila je na televiziji N1 da živimo u protestnom periodu i da je „samo pitanje koji deo društva se mobiliše“.
„Došli smo do toga da i učenici stiču protestantski staž. Živimo u takvom stanju da je jedna građanska vrednost koju treba da naučite kako da na ulici artikulišete svoju volju“, rekla je ona.
Govoreći o protestima „Jedan od pet miliona“, Milivojević je navela da se vidi da je intenzitet spao.
„Mene brine što smo mi prihvatili protestnu sezonu kao normalnu. Živimo u protestnom periodu, samo je pitanje koji deo društva se mobiliše. Poslednjih dana i đaci, to se spušta sve niže. Došli smo do toga da i učenici stiču protestantski staž. Živimo u takvom stanju da je jedna građanska vrednost koju treba da naučite kako da na ulici artikulišete svoju volju“, ocenila je Milivojević.
Kako je dodala, Stručni tim bio je odgovor na poziv sa protesta.
„U njemu smo svi mi koji smo u određenim periodima učestvovali u tim protestima kao građanke i građani. Ja sam to shvatila tako da svi mi stavimo na raspolaganje protestu resurse koje imamo“, naglasila je.
Istakla je da su u centar stavili slobodne izbore.
„Taj papir je napravljen sa idejom da u centru stoji želja da iduće godine imamo slobodne i fer izbore i šta je neophodno da se do toga dođe“, navela je profesorka.
Smatra da na početku tog puta stoje slobodni mediji.
„Bez mogućnosti građana da znaju u kakvom društvu žive nema ni mogućnosti da formiraju svoju slobodnu izbornu volju i onda izbori nemaju smisla“, dodala je Milivojević.
Kako je napomenula, teško je poverovati da „jedna procedura koja podrazumeva rutiinsku alternaciju vlasti ovde ne može da se savlada“.
„Poslednjih godina se naš medijski ambijent pogoršava. Ima raznih razloga, jedan od osnovnih je to što se trenutno sistematski uništava poverenje u mogućnost da mediji ikada funkcionišu na drugačiji način. Rastu generacije ljudi koje sležu ramenima i kažu da su mediji svugde instrument vlasti. Mediji mogu da budu lošiji, kvalitetniji, ali je sistemski uloga medija drugačija nego u ovim novim autokratijama“, istakla je profesorka FPN.
Milivojević je naglasila da „u neizbornom periodu postoje kampanje blaćenja, uništavanja reputacija“.
„Svake mogučnosti da se u društvu pojavi alternativa. Te naše priče kako nema novih ljudi, ideja, to je uspeh autokratske vlasti. Onda se u kampanjama dodaju funkcionerske kampanje, neopisivo veličanje vlastitih uspeha, korišćenje državnih resursa u svrhe promocije svoje političke partije, to stvarno izgleda kao betonirani prostor“, ocenila je Milivojević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.