Kompanija Mineko (Mineco) danas je u saopštenju podsetila da je u martu ove godine podnela tužbu za utvrđivanje povrede prava na poslovni ugled, zabranu ponovnog objavljivanja informacije, uklanjanje teksta i naknadu štete protiv Mreže za istraživanje kriminala i korupcije KRIK.
Mineko je podneo tužbu, kako je objašnjeno, pre svega jer je KRIK odbio da postupi po odluci Saveta za štampu kojom je utvrđeno da je taj istraživački portal prekršio Kodeks novinara Srbije.
Ta međunarodna rudarska grupacija je saopštenjem reagovala na objavu redakcije KRIK-a da je prethodnih meseci zatrpana nizom tužbi koje su, kako su istakli, u većini slučajeva podneli ljudi iz vlasti ili njima bliski biznismeni.
Te tužbe, među kojima je i jedna koju je podneo Mineko, po oceni KRIKA predstavljaju veliki pritisak na njihovu redakciju i smatraju da su u pitanju SLAPP tužbe, odnosno da su pokušaj da se ućutka i ugasi KRIK.
Mineko tvrdi da se njegova tužba „ne može ni po jednom kriterijumu smatrati SLAPP tužbom, kako KRIK netačno obaveštava javnost, jer će i iznos naknade štete, kako je i u samoj tužbi navedeno, biti opredeljen tek po završetku dokaznog postupka na osnovu nalaza i mišljenja veštaka ekonomsko finansijske struke“.
Kako je istaknuto u saopštenju, „Mineko nema interes da ponavlja besprizorne optužbe KRIK-a, a istovremeno nema nameru da prekrši bilo koje zakonsko pravilo i da svojim javnim objavama pokuša da utiče na ishod sudskog postupka koji se vodi pred Višim sudom u Beogradu, nasuprot KRIK-u koji upravo ovim tekstom vrši pritisak na sud“.
„Mineko je podneo tužbu samo zato što je KRIK odbio da postupi po odluci Saveta za štampu. Naime, nakon što je kompanija Mineco odgovorila na pitanja novinarima KRIKA, objavljen je tekst 22. septembra prošle godine u kome je izneto niz optužbi na račun Mineka kojima se grubo narušava njen ugled, isključivo konstruisanjem i izmišljanjem ‘veza i dokaza'“, navodi se u kompanijskom saopštenju.
Objašnjeno je da je Mineko u skladu sa zakonom prvo uputio demanti „iskonstruisane i zlonamerne priče o njenom poslovanju, koji KRIK nije objavio“, a potom je podneta žalba Savetu za štampu, čija je Komisija za žalbe donela jednoglasnu odluku da je KRIK prekršio Kodeks novinara Srbije.
„KRIK je, međutim, iako punopravan član Saveta, odbacio obavezu da postupi po odluci Komisije za žalbe Saveta za štampu“, naveo je Mineko.
U saopštenju se dodaje da Mineko kao međunarodna kompanija koja skoro 20 godina investira i radi u regionu Zapadnog Balkana i zajedno sa partnerima zapošljava oko 1.700 ljudi, poštuje sve standarde očuvanja životne sredine i bezbednosti na radu, oštro se protivi i povezivanju te kompanije sa bilo kojom političkom opcijom u bilo kojoj zemlji gde posluje.
Mineko je naveo i da istovremeno „trpi višegodišnji kontinuirani napad i pritisak istih pojedinaca“ na kompaniju i da dalje namerava da u svakoj situaciji poštuje sve medije, postupa u skladu sa međunarodnim standardima i zakonima i u skladu sa tim brani svoje interese kada je u pitanju neistinito, nepotpuno, ili netačno informisanje o njenom poslovanju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.