Jukijo Hatojama, japanski premijer koji je prošle godine stupio na vlast uz obećanje da će uvesti velike promene u zemlji, smanjiti troškove i pretresti birokratiju, podneo je ostavku nakon provedenih osam turbulentnih meseci za kormilom vlade.

O ovoj Hatojaminoj odluci se već neko vreme spekuliše, ali su visoki zvaničnici vladajuće Demokratske partije Japana (DPJ) do poslednjeg dana o njoj govorili samo kao o mogućnosti. Japanski premijer se povukao s funkcije nakon niza ponižavajućih epizoda u kojima je bio akter. Tokom kratkog mandata dobio je nadimak Vanzemaljac, a bio je i meta kritika zbog navoda o utaji poreza. Politička previranja mogla bi da osujete napore da se ovog meseca naprave planovi za smanjenje javnog duga, koji čini oko 200 odsto BDP. Međutim, ukoliko premijersku funkciju preizme aktuelni ministar finansija Naoto Kan, kako mnogi očekuju, povećavaju se šanse za preduzimanje ozbiljnih koraka ka rešenju problema duga, navode dobri poznavaoci prilika.

Napori DPJ da se iskoreni ogromna zavisnost zemlje od fiskalne potrošnje već su se pokazali neefektivnim, kao i napori da se izvrši reforma birokratije. Ipak, ono što je najviše unazadilo Hatojamu jeste njegov potpuni zaokret u stavu prema premeštanju američkih vojnih baza u Okinavi. Hatojama je dao izborno obećanje da će ponovo pregovarati o sporazumu sa SAD iz 2006. o novim bazama, ali je ubrzo popustio zahtevima Vašingtona. Nakon Hatojamine ostavke koja je usledila mnogo ranije nego što je bilo ko očekivao, usledila je druga politička senzacija. Iširo Ozava, generalni sekretar vladajuće DPJ, takođe će podneti ostavku. „Ja ću podneti ostavku i želim da vi učinite isto“, rekao je Hatojama ranije juče tokom govora pred partijskim članovima, obraćajući se direktno Ozavi. „Hajde da od DPJ ponovo napravimo čistu partiju“.

Takao Tošikava, dugogodišnji politički analitičar, rekao je da ostavka premijera predstavlja ekvivalent državnom udaru u kojem je predsednik vlade žrtvovao vlastitu poziciju da bi bio siguran da njegovog naslednika neće uništiti Ozava svojim ogromnim uticajem.

Hatojama je četvrti premijer Japana koji je podneo ostavku za četiri godine. Njegova ostavka, međutim, neće dovesti do promena u vladi, budući da demokrate i dalje imaju većinu u donjem domu parlamenta, koji bira premijera.

Očekuje se da će izbori unutar DPJ na kojima će biti izabran novi premijer i generalni sekretar partije biti održani sutra. Nova vlada će najverovatnije biti sastavljena već u ponedeljak.

Na vrhu liste kandidata za novog predsednika vlade je Naoto Kan, nekadašnji lider DPJ i aktuelni ministar finansija. Kan, obožavalac britanskih laburista i Tonija Blera, podneo je ostavku na funkciju lider DPJ u maju 2004. nakon što je otkriveno da nije uspeo da isplati državne penzije. Kana, koji se proslavio kada je bio na funkciji ministra zdravlja, na premijerskoj funkciji bi pozdravili investitori i birači zabrinuti zbog javnog duga Japana, navode analitičari. „Ukoliko ministar finansija preuzme premijersku funkciju, to će biti dobra vest za tržište jer je Kan proaktivniji kada je reč o fiskalnoj disciplini i podizanju poreza potrošačima od bilo kog drugog ministra iz kabineta“, rekao je Hirokata Kusaba, ekonomista na Institutu za istraživanje Micuho.

Dobri poznavaoci prilika ocenjuju da postoji verovatnoća da Hatojamina ostavka unazadi Japan, te da zemlja bude ponovo paralisana i puna neizvesnosti, zbog kojih su se trojica prethodnih predsednika vlade povukli s funkcije u periodu između 2005. i 2008. Članovi parlamenta i iz DPJ i iz glavne opozicione stranke LDP rekli su da bi sa Hatojaminom inicijativom mogao da počne period „prilagođavanja“ i prelazaka članova jedne partije u drugu.

„Narod je glasao za DPJ jer mu se smučila LDP koja je menjala lice svaki put kada joj je bila potrebna popularnost. Zbog činjenice da je Hatojama svojim dolaskom na vlast doneo velika očekivanja da će u Japan biti uveden novi politički brend, njegova ostavka nakon manje od godinu dana na funkciji će biti shvaćena kao izdaja birača“, rekao je Acuo Ito, politički analitičar.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari