Ministarstvo kulture i informisanja sa žaljenjem konstatuje da je Nikola Kusovac svojim izjavama za pojedine beogradske medije pokazao skoro potpuno neznanje o složenim kulturnoistorijskim okolnostima vezanim za nedostajući, tzv. „Peterburški list Miroslavljevog jevanđelja”.
Osim toga, ističu oni, obmanuo je javnost neistinitim navodima u vezi sa pravnim statusom sedam dela Nikolaja Reriha – tri ulja na platnu, jednog ulja na dasci, jednog ulja na kartonu i dve tempere na papiru, koja se nalaze u Narodnom muzeju u Beogradu.
„Pomenuta dela nisu stigla u Beograd kao vid ruske zahvalnosti, kako tvrdi Kusovac, već su voljom samog autora data na pozajmicu, što je javno dostupna i lako proverljiva informacija“, ističu iz Ministarstva.
Kako kažu, imajući u vidu njegovo višedecenijsko prisustvo u ustanovama kulture i na javnoj sceni, čudi da Nikola Kusovac nije upoznat s time da Miroslavljevo jevanđelje nije samo jedinstveni i raritetni primerak stvaralaštva svoga vremena i svedočanstvo o posebnim istorijskim događajima i ličnostima, već i nulta tačka srpske kulturne istorije, živa dragocenost koja duboko prožima sveukupan nacionalni identitet i zajedničko istorijsko sećanje.
„Zbog svega toga teško je, pa i nemoguće, praviti poređenja o značaju za srpsku kulturu između Miroslavljevog jevanđelja i sedam dela stranog autora, od čega samo tri slike na platnu, koja po mnogim ocenama ne spadaju ni u najpoznatije ni u najvrednije što je Rerih naslikao“, navode oni.
Kusovac je ovim, ističu, nepotrebno ružnim postupkom dodao još jednu liniju na svoj već odavno kontroverzni portret i poteze u oblasti procene vrednosti kulturnog blaga.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.