Ministarstvo kulture i informisanja ocenilo je danas da je ragovanje Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (ANKSS), Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) i Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV) povodom stava Ministarstva o upadu na izložbu stripa „najobičnija ideologizovana paskvila“.
„Umesto što na primitivan način vređaju Ministarstvo i neargumentovano ga dovode u vezu sa najmonstruoznijom društvenom pojavom dvadesetog veka, autorima nesrećnog reagovanja bilo bi celishodnije da se, makar delićem svoje iskošene pažnje, posvete pitanju odgovornosti umetnika za svoj stvaralački izraz“. navelo je Ministarstvo u saopštenju.
Ministarstvo savetuje da pažnju posvete pitanju gde su granice umetničke slobode i šta je to što kod pojedinaca i grupa može da pobudi različita osećanja i delovanja, od gnušanja, osećaja povređenosti, pa sve do verbalnih osuda različitog stepena ili čak reakcija kakve su se desile na inkriminisanoj izložbi.
„Neka odgovore na pitanje da li su karikature izmasakriranih beba umetnost, i kakva?
Zaslužuju li te karikature osvrt ili bilo kakav komentar autora sramnog saopštenja ANKSS, ULUS i SULUV ili ne?
Da li bi ‘umetnička sloboda’ bila u pitanju i da neki ‘karikaturista’ prikaže njihove ideološke i političke pokrovitelje ili daleko bilo decu, sa npr. sekirom u glavi“, upitalo je Ministarstvo.
Reagovanje ANKSS, ULUS i SULUV je ,smatra Ministarstvo, „najobičnija ideologizovana paskvila“, uz licemerno dovođenje u isti kontekst umetničke slobode, pojedinačnog zločina rasističke grupe i ubistva nedužnog dečaka, događaja iz ratova na prostoru bivše SFRJ i nasilničkog upada na „izložbu sa skarednim sadržajem“.
Kako se dodaje, sublimat svega toga jeste da je Ministarstvo nacističko, iako kada treba od tog istog Ministarstva da se dobiju sredstva za različite namene i projekte onda nema ni govora o nacizmu.
„Ako od ANKSS, parapolitičke organizacije sklone amaterskom tumačenju istorijskih događaja i nismo očekivali ništa bolje, iznenađuje da su dva reprezentativna strukovna udruženja, koja bi pretežno trebalo da se bave položajem esnafa, počela da se bave istorijom iz hobija, uz krajnje subjektivnu selekciju istorijskih događaja“, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo je istaklo da ohrabruje ta udruženja, a naročito ULUS da nastave svoje inovativne naučno-istraživačke radove na temu istorije, a da će posebnu podršku Ministartsva dobiti u slučaju da se upuste u „istraživanje genocida nad srpskim narodom u dvadesetom veku i stradanja srpskog naroda u BiH, Hrvatskoj i na KiM devedesetih godina“. Saoštenje je potpisala pomoćnica ministra Ivana Dedić.
Ministartsvo kulture je juče saopštilo da napad nije trebao ni da se desi a ni izložba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.