Ministarstvo odbrane gradi zdravstvene ustanove, cena - tajna 1Foto: Vojislav Stojsavljević/Danas

Osim što joj je svrha upitna, fabrika za proizvodnju Sinofarm vakcina koja treba da se gradi u Zemunu vodi se kao vojni objekat za čiju izgradnju je je nadležno Ministarstvo odbrane. Međutim, fabrika vakcina nije jedini projekat koji je realizovan iz budžeta Ministarstva odbrane od početka pandemije, a koji su povereni istoj privatnoj firmi.

Naime, grupa ponuđača okupljenih oko firme „Termomont” dobila je poslove izgradnje još tri kovid bolnice – u Kruševcu, Batajnici i Novom Sadu, kao i posao izgradnje fabrike vakcina, uz svu prateću infrastrukturu.

Marija Ignjatijević iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kaže za Danas da su svi poslovi ovoj firmi dodeljeni kroz pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva, a zahtev za ponude poslat je samo određenim firmama.

– Javnosti ostaje nepoznato zašto su ovi poslovi dati firmi „Termomont” sprovođenjem najmanje transparentnog postupka koji zakon predviđa, kao i koliki su tačno troškovi izgradnje i opremanja bolnica i fabrike vakcina. Stavljanjem svih projekata pod kapu Ministarstva odbrane otvara se prostor za netransparentnost pod izgovorom zaštite bezbednosnih i odbrambenih interesa države. Naime, Zakon o javnim nabavkama predviđa izuzetke od primene zakona u oblasti odbrane i bezbednosti, koji se u ovom slučaju mogu zloupotrebiti kako bi se smanjila transparentnost i zaobišao postupak javne nabavke – ističe Ignjatijević.

Zašto se u Zemunu gradi fabrika koja može da proizvodi samo jednu vrstu vakcina i zbog čega je za zdravstveni objekat zadužena vojska, javnost nema odgovor.

Na pitanje da li tu ima posla za poverenika za informacije od javnog značaja, aktuelni poverenik Milan Marinović – kaže da nema.

– Ako navedeno posmatramo iz ugla pristupa informacijama od javnog značaja, Poverenik samo može odlučivati kao drugostepeni organ u postupku po žalbi, pošto nema mogućnost da vrši nadzor – ističe Marinović za Danas.

Koja je logika da fabrika vakcina bude proglašena za vojni objekat je pitanje za one koji su joj dali taj status, navodi Rodoljub Šabić, advokat i bivši poverenik, dodajući da lično ne vidi ni jedan logičan razlog za to.

– Vojska Srbije po Zakonu o vojsci ima ulogu da brani zemlju od napada spolja. Ona izvršava i druge zadatke u skladu sa Ustavom, zakonom i principima međunarodnog prava koji uređuju upotrebu sile, a kad je neophodno može drugim organima da pruža pomoć radi zaštite ljudi i životne sredine. Ali u zadatke vojske svakako ne spada izgradnja fabrike vakcina i proizvodnja vakcina. Za takve stvari valjda imamo ministarstvo zdravlja i ceo zdravstveni sistem – ukazuje Šabić.

Naš sagovornik podseća da je Vlada Srbije prilično pompezno najavila taj projekat kao međudržavni sa Kinom i Ujedinjenim emiratima.

– Zna se da će projekt koštati nekoliko desetina miliona evra i svakako bi trebalo da objasni zašto i kako je objekat za koji ni zemljište, ni pristupni put ni struju ni vodu nije obezbedila vojska, naprečac postao vojni. A Vlada u vezi s tom fabrikom duguje javnosti i informacije o više drugih važnih pitanja. O tome da li su najavljeni strani partneri i dalje uključeni u aranžman i u kojoj meri. Takođe, imajući u vidu najavljeni projektovani veoma veliki kapacitet, oko 40 miliona vakcina godišnje, a izmenjene okolnosti – veliku proizvodnju vakcina širom sveta i informacije koje dovode u pitanje efikasnost Sinofarm vakcine, mora da odgovori i na pitanja u kojoj meri je projekat i dalje opravdan i održiv – zaključuje Šabić.

O ovoj fabrici za sada javno govori samo zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić. On je izjavio da je Grad Beograd skoro potpuno završio pristupne saobraćajnice i neophodnu infrastrukturu za novu fabriku vakcina, ističući da je na taj način omogućeno da fabrika počne da radi.

Kada je reč o infrastrukturi, naveo je da se radi o šest kilometara potpuno nove saobraćajnice, novim trotoarima, kompletnoj vodovodnoj, kanalizacionoj i elektro mreži.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari