Ministarstvo odbrane i RTS snimaju film o Košarama 1Foto: Fonet/MOD

Na Košarama je ginula mladost, izjavila je autorka dokumentarno-igranog filma o borbama 1999. u graničnom prostoru nekadašnje SRJ na Kosovu i Metohiji Slađana Zarić i ukazala da je, prema njenoj računici, prosečna starost poginulih na Košarama i Paštriku iznosila 25 godina.

„To su momci koji su bili na odsluženju vojnog roka i ja bih želela da u najvećoj meri njima posvetim ovaj film. Ne znam da li se oficiri sa tim slažu, ali za mene su heroji Košara upravo vojnici na odsluženju vojnog roka“, rekla je Zarić na konferenciji za novinare i dodala da su vojnici imali 18, 19 ili 20 godina.

Pokazujući na fotografije poginulih vojnika sa Košara i Paštrika, postavljene u prostoriji u kojoj je održavana konferencija za novinare u studiju RTS na Beogradskom sajmu, Zarić je rekla da ih je dovoljno pogledati da bi se shvatilo da je na Košarama „ginula mladost“.

Ona je navela da je do sada razgovarala sa 70 učesnika borbi i da očekuje da film bude prikazan na godišnjicu NATO bombardovanja.
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin smatra da je bitka na Košarama i Paštriku „najhrabrije i najlepše lice naše vojske“.

„Najtragičnije mesto, mesto istine i mesto gde se pokazalo da upornost, tvrdoglavost, žilavost i veština naše vojske nema premca“, ocenio je Vulin.

Prema njegovim rečima, vojnici koji su učestvovali u borbama na Košarama i Paštriku 1999. pokazali su veliku hrabrost, a ta bitka je „decenijama kasnije pokazala veliki kukavičluk i sramotu naših političara“, koji su o tome ćutalo skoro 20 godina.

Vulin smatra da je podizanjem spomenika poginulom vojniku Tiboru Cerni, Aleksandar Vučić „razbio zaveru ćutanja i istina više nije mogla da bude sakrivena“.

„Srbija je dočekala priliku da se zahvali i oduži spomenikom, bulevarom i filmom, ali i istinom o našim junacima“, ocenio je Vulin i dodao da su „oni primer kako Srbija treba da izgleda u najtežim trenucima“.
Vulin je poručio da ne želi da se rat ponovi, ali da želi da se zapamte pripadnici vojske koji su u jednom nametnutom ratu pokazali najlepše lice naroda.

„Ne pristajemo na laž da smo na bilo koji način izazvali i pokrenuli NATO agresiju“, poručio je Vulin, koji smatra da treba da se stide oni koji su 1999. napali SRJ.
On je istakao da je ponosan na svakog pripadnika nekadašnje Vojske Jugoslavije koji su se borili na Košarama i Paštriku.

Dokazujemo da se u svakoj generaciji srpskog naroda u teškim i najtragičnijim trenucima rode neki junaci sa Košara i Paštrika, rekao je Vulin.

Na konferenciji je govorio i oficir Duško Šljivančanin, nekadašnji komandant 53. Graničnog bataljona Vojske SRJ, koji je ocenio da su pripadnici tog bataljona istrpeli najteži udar neprijatelja i time omogućili dolazak pojačanja.

Šljivančanin je istakao da među pripadnicima Vojske SRJ, koji su se borili na Košarama i Paštriku, nisu bili samo Srbi, nego i Crnogorci, Romi, Mađari i Bošnjaci.

General Dragan Živanović, nekadašnji komandant 125. motorizovane brigade u sastavu Prištinskog korpusa, ocenio je da se o borbama na Košarama i Paštriku dugo nije govorilo, ali da se sada slobodno može govoriti o tome.

On je rekao da mu je drago da se snima dokumentarno igrani film u kome će učesnici bitke moći da iznesu svoja sećanja i da to ostane pokolenjima.

Film Slađane Zarić snima se u saradnji Radiotelevizije Srbije i Ministarstva odbrane Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari