Povodom saopštenja Vojnog sindikata od 31. oktobra u kome traže je Vlade da spreči „nezakonito postupanje Ministarsva odbrane“ i zaštite prava profesionalnih pripadnika Vojske, reagovalo je danas Ministarstvo odbrane, navodeći da je Vojni sindikat izneo niz neistina.
U celosti prenosimo saopštenje Ministarstva odbrane:
„Vojni sindikat je u saopštenju na svojoj internet stranici, 31. oktobra 2018. godine, kao i mnogo puta ranije, izneo neistine i pokazao elementarno nepoznavanje pravnog sistema u Republici Srbiji i odredaba Zakona o Vojsci Srbije, tvrdeći, između ostalog, da se na profesionalna vojna lica ne može primenjivati Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom, s obzirom na to da taj zakon nije opšti propis o radu.
Naime, Zakon o Vojsci Srbije, kada su u pitanju prava po osnovu porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva radi posebne nege deteta, članom 75. upućuje na primenu opštih propisa o radu.
Zakon o radu, kao opšti propis o radu, odredbama čl. 94 – 100. propisuje pravo zaposlenog na predmetna odsustva, dok članom 94. stav 7, propisuje da za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta zaposlena žena, odnosno otac deteta ima pravo na naknadu zarade, u skladu sa zakonom.
Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom je na jedinstven način u Republici Srbiji uredio visinu naknade zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva radi posebne nege deteta (čl. 12 – 16.), kao i postupak ostvarivanja predmetnog prava (član 41.) čija primena je počela 1. jula 2018. godine, o čemu su organizacione jedinice Ministarstva odbrane i Vojske Srbije obaveštene, a izvršeno je u tom smislu i usaglašavanje odredbi Pravilnika o platama profesionalnih pripadnika Vojske Srbije.
U kontekstu primene navedenog zakona, a po podnetoj pritužbi, izjasnio se i Zaštitnik građana sa nedvosmislenom konstatacijom da se odredbe Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, kojima se uređuju naknade zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva radi posebne nege deteta, primenjuju i na profesionalna vojna lica i da Zakon o Vojsci Srbije, u tom delu, ne predstavlja lex specialis.
Shodno navedenim činjenicama, jasno je da Ministarstvo odbrane u ovom predmetu postupa u potpunosti u skladu sa važećim propisima u Republici Srbiji i da profesionalna vojna lica u tom pogledu imaju identična prava kao i ostali zaposleni, te da su sve iznete neistine od strane Vojnog sindikata Srbije u tom pogledu jednostrane, zlonamerne i tendenciozne.
Inače, i u do sada je Vojni sindikat Srbije pompezno uveravao svoje članstvo i javnost da su opšta akta koja je doneo ministar odbrane, a kojima se uređuju pojedina prava profesionalnih pripadnika Vojske Srbije nezakonita i da su preduzeli mere u cilju ocene njihove zakonitosti pred Ustavnim sudom, ali su, da li slučajno ili namerno, zaboravili da obaveste članstvo i javnost da je Ustavni sud u vezi sa podnetim inicijativama utvrdio da ministar odbrane nije prekoračio zakonska ovlašćenja i da navodi Vojnog sindikata Srbije suštinski nisu ustavnopravno utemeljeni, te ih je Ustavni sud odbacio“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.