Povodom 25. maja Međunarodnog dana nestale dece, Ministarstvo pravde saopštilo je danas da Radna grupa intezivno radi na definisanju načina uspostavljanja „Amber alarma“, čije je uvođenje predložila Fondacija „Tijana Jurić“.
Uvođenje tog alarma, kako se ističe u saopštenju, treba da unapredi postojeći sistem pronalaženja nestale dece i predstavlja još jedan korak koji država preduzima za unapređenje sistema njihovezaštite.
Ministarstvo očekuje da će rezultati rada Radne grupe, koju čine predstavnici više relevantnih institucija, uskoro biti dostupni javnosti.
„Neophodno je kontinuirano raditi na unapređenju zaštite dece, koja su kao najosetljivija grupa najviše podložna raznim zloupotrebama“, ukazuje Ministarstvo pravde, navodeći da se očekuje da uskoro bude usvojena nova Nacionalna strategija za ostvarivanje prava žrtava i svedoka krivičnih dela u Srbiji za period 2019-2025. godine, sa pratećim Akcionim planom, koja prepoznaje decu kao posebno ranjivu grupu i predviđa niz mera usmerenih ka unapređenju položaja dece žrtva i svedoka.
„Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći, čija je primena počela 1. oktobra 2019. godine, deca su definisana kao posebno osetljiva kategorija za koju je predviđena besplatna pravna pomoć. Prema tom zakonu, deca ostvaruju pravo na besplatnu pravnu pomoć bez dodatne dokumentacije u svim postupcima koji se odnose na njih“, navode iz Ministarstva pravde.
Podsetimo, Fondacija Tijana Jurić upozorila je danas da Srbija dočekuje Međunarodni dan nestale dece 25. maj, sa zabrinjavajućom statistikom, jer u Srbiji godišnje nestane između 1.300 i 1.500 dece iz različitih razloga, i da je od presudne važnosti alarmiranje najšire javnosti kako bi se ona pronašla.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.