Rok za unos podataka na portalu Zdravitas produžen je do 22. novembra, obavestilo je Ministarstvo prosvete škole.
U nameri da, kako navode, otklone sve nedoumice u vezi ovog projekta, kao i u cilju postizanja potpunog poverenja i razumevanja, Ministarstvo je uputilo dopise roditeljima učenika osnovnih i srednjih škola, kao i učiteljima i nastavnicima fizičkog i zdravstvenog vaspitanja.
U dopisu roditeljima se navodi da su Ministarstvo prosvete i Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, u skladu sa Strategijom razvoja obrazovanja i vaspitanja u Srbiji do 2030. godine, razvili projekat Razvoj i primena softvera za praćenje fizičkog razvoja i razvoja motoričkih sposobnosti učenika u osnovnom i srednjem obrazovanju.
Sistem kontinuiranog praćenja fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti učenika u okviru nastave fizičkog i zdravstvenog vaspitanja je veoma važan, naročito u ostvarenju osnovnih ciljeva obrazovanja i vaspitanja, kao što su: razvijanje i praktikovanje zdravih životnih stilova, razvijanje svesti o važnosti sopstvenog zdravlja i bezbednosti, potrebe negovanja i razvoja fizičkih sposobnosti i obezbeđivanje dobrobiti i podrške celovitom razvoju deteta, učenika i odraslog. Imajući u vidu navedeno, nastao je i naziv Zdravitas, kombinacijom dve reči: zdravlje i vitalnost, koje najbolje opisuju značaj ovog sistema, piše u obaveštenju roditeljima.
U dopisu se navodi i da je reformom programa predmeta fizičko i zdravstveno vaspitanje, od školske 2017/2018. godine, uvedeno obavezno kontinuirano praćenje fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti učenika, s tim da ne treba zaboraviti da je ovo praćenje prisutno u različitim oblicima duže od 50 godina u nastavi ovog predmeta.
Takođe, u periodu od 2016. do 2019. godine radi lakše primene u radu nastavnika urađeni su i priručnici za praćenje fizičkog razvoja i razvoja motoričkih sposobnosti učenika u nastavi fizičkog vaspitanja osnovnih škola, u kojima su detaljno objašnjen način i organizacija testiranja učenika.
Praćenje fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti učenika u osnovnoj školi sprovodi se od trećeg razreda osnovne škole (u prva dva razreda je predviđeno samo praćenje fizičkog razvoja), kao i u srednjim školama, dva puta godišnje na časovima fizičkog i zdravstvenog vaspitanja. I to na početku i na kraju školske godine. Ovakav sistem nastavnicima fizičkog i zdravstvenog vaspitanja omogućava da na jednostavniji i efikasniji način prate i analiziraju napredak svojih učenika, navodi Ministarstvo u dopisu.
„Koristeći digitalne alate za unos i analizu rezultata, nastavnici mogu brže dobiti pregled o učinku učenika, što im pomaže da na vreme identifikuju oblasti koje treba poboljšati. Ovo takođe olakšava prilagođavanje nastavnih planova i programa, kao i unapređivanje nastave koja može biti preciznije usmerena na potrebe svakog učenika. Takođe, na ovaj način omogućena je bolja komunikacija između nastavnika, učenika i roditelja, što je važno za sveobuhvatniji razvoj učenika u ovom predmetu“, ističe se u obaveštenju.
Dodaje se da je na osnovu realizacije propisanog programa nastave i učenja predmeta fizičko i zdravstveno vaspitanje, u delu osnovnih i obaveznih sadržaja programa, predviđena primena nacionalne baterije testova za praćenje fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti.
Iz prostora fizičkog razvoja prate se visina i masa tela učenika, kao i njihov indeks mase tela (telesni status učenika). Zatim testira se kardiorespiratorna izdržljivost (procena aerobnog kapaciteta) testom Trčanje na 20 m sa progresivnim povećanjem brzine, mišićna snaga i izdržljivost u mišićnoj snazi celog tela testovima: Ležanje-sed za 30 sekundi, Izdržaj u zgibu i Skok udalj, kao i gipkost testom Pretklon u sedu. Pored toga, testira se i agilnost učenika – testom Čunasto trčanje 4 h 10 m, koja je važna za svakodnevno funkcionisanje jer predstavlja deo motoričkog prostora koji se zasniva na mehanizmu strukturiranja kretanja.
„Veoma je važno napomenuti da se učenici ne ocenjuju na osnovu dobijenih rezultata, kao i da rezultati ne služe ni za kakvu klasifikaciju ili selekciju učenika. Tokom praćenja, neophodno je da nastavnik razgovara sa učenicima o značaju, načinu i metodama za poboljšanje fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti, kao kako i na koji način mogu da doprinesu promovisanju pozitivnih vrednosti prema fizičkom vežbanju i fizičkoj aktivnosti uopšte“, piše u obaveštenju.
Iz Ministarstva prosvete pojašnjavaju i da se portal Zdravitas sastoji od administrativnog i korisničkog portala.
Administrativni portal omogućava nastavniku jednostavan i brz unos podataka sa testiranja učenika, kao i smanjenje administracije; brže povratne informacije do učenika i roditelja; kontinuirano praćenje fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti učenika tokom školovanja; efikasniji rad na unapređenju mera za poboljšanje fizičkog statusa od interesa za zdravlje učenika, kao i praćenje trenda razvoja učenika.
Pristupom korisničkom portalu Zdravitas (www.zdravitas.gov.rs), koji će biti omogućen od 2. decembra 2024. godine preko portala za elektronsku identifikaciju – FID (https://eid.gov.rs), roditelji, odnosno drugi zakonski zastupnici učenika, će imati uvid u rezultate sa realizovanih testiranja fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti svoje dece, kao i uvid odgovarajuće preporuke i savete stručnjaka, brižljivo osmišljene da motivišu svakog učenika da vežba i napreduje u skladu sa sopstvenim mogućnostima, navode iz Ministarstva.
„Da biste imali uvid u prethodno navedno i bili deo našeg sistema, neophodno je da date pristanak putem popunjavanja obrasca prijave za dobijanje parametara za pristup korisničkom portalu, a koji predstavlja informisani pristanak za obradu podataka o ličnosti u tu svrhu“, ističe se u dopisu.
Ministarstvo napominje i da roditelji, odnosno drugi zakonski zastupnici mogu da zatraže ukidanje njihovog naloga za pristup evidencijama svog deteta, obraćanjem školi, ali da ukidanje naloga za pristup roditeljskom portalu ne podrazumeva brisanje evidencije deteta.
„Napominjemo da uvid u rezultate vašeg deteta imati samo vi, odnosno nastavnik fizičkog i zdravstenog vaspitanja/nastavnik razredne nastave. Ministarstvo prosvete i Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu, koja pruža kontinuiranu tehničku podršku funkcionisanju ovog sistema, obezbeđuju mere zaštite, sigurnosti i bezbednosti podataka, u skladu sa propisima kojima se uređuju elektronska uprava i informaciona bezbednost“, poručili su iz Ministarstva.
Prosvetna vlast podseća da je Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti sproveo vanredni terenski inspekcijski nadzor nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti povodom obrade podataka maloletnih lica u okviru portala „Zdravitas“ i da je utvrđeno da Ministarstvo prosvete obrađuje podatke u skladu sa zakonom.
Podsetimo da su četiri reprezentativna sindikata obrazovanja, koja trenutno organizuju štrajk u školama, ranije saopštila svojim članovima da nisu dužni da unose podatke u informacioni sistem Zdravitas.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.