Profesori i deo đaka Prve beogradske gimnazije protestovali su danas ispred te škole, nezadovoljni jer je zbog otvaranja još jednog IT odeljenja u toj školi ukinuto jedno odeljenje društveno-jezičkog smera u narednoj školskoj godini.
Iz Ministarstva prosvete za Danas poručuju: politiku upisa neće voditi nekolicina nastavnika iz Prve gimnazije, već Republika Srbija, a oni koji na nivou Ministarstva budu donosili odluke će snositi odgovornost.
Profesori kažu da je kolektiv složan i da ne odustaju od zahteva da im se vrati jedno odeljenje društvenjaka. Od 18. juna najavljuju štrajk upozorenja, kao i da neće prisustvovati sednicama odeljenjskih veća, pa ocene neće moći da budu zaključene učenicima.
Predsednik Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov je rekao da je, u skladu sa zakonom, nastavnik dužan da za vreme štrajka održi časove u trajanju od 30 minuta i ništa više posle toga. Istakao je da na kraju školske godine nastavnik nije u obavezi da učenicima verifikuje uspeh, a da će u tom slučaju u septembru, pred upis u narednu školsku godinu, direktor biti obavezan da objasni zašto učenici ne mogu upisati godinu.
Svetlana Golubović Škundrić, članica FBG-a, kazala je da je „pre 180 godina nepismeni Miloš Obrenović otvorio ovu gimnaziju, a danas je pismeni urušavaju i zatvaraju“. Dodala je i da ne osporava potrebu za računarima u današnje vreme, ali da smatra da je bolje rešenje osnivanje specijalizovane gimnazije poput Sportske, Filološke ili Matematičke.
Okupljeni učenici su nosili transparente „Hoćemo 1/3“, „Ne dirajte nam gimnaziju“, „Andrejić nije moj direktor“, „Stop ukidanju gimnazija“, „Nismo stručna škola“.
U Ministarstvu prosvete kažu da je strateški cilj i jedan od prioriteta Vlade Srbije razvoj IT sektora, u kojem nedostaje oko 15.000 stručnjaka.
– Interesovanje učenika za upis u IT odeljenje je ove godine bilo ogromno, a najveće je bilo u Prvoj gimnaziji, gde je na jedno mesto konkurisalo 11 učenika. Imajući to u vidu, predstavnici Ministarstva prosvete i rukovodstvo Prve gimnazije su se dogovorili da je prioritet IT smer i doneli odluku da se umesto jednog, formiraju dva IT odeljenja. IT odeljenje nije nikome nametnuto, već je to škola izabrala – kažu u Ministarstvu.
Tvrdnje sindikata i pojedinaca da se uvođenjem specijalizovanih odeljenja urušava gimnazijsko obrazovanje su, po mišljenju Ministarstva, besmislene, jer je razlika između nastavnog plana i programa specijalizovanih odeljenja i društveno-jezičkog smera minorna i ogleda se samo u fondu časova, a sem toga reformom gimnazija su uvedeni izborni programi, a većina škola je izabrala društveno-humanističke programe. Iz Ministarstva demantuju i tvrdnje da će neki nastavnici ostati bez posla, jer je Prva gimnazija izabrala da deci u okviru izbornog programa ponudi društvene nauke, čime je kompenzovan fond časova.
– Pravo pitanje u slučaju nastavnika koji protestuju jeste da li škole postoje zbog njih ili zbog učenika – poručuju nadležni u Ministarstvu i iznose podatak da više od 50 odsto studenata Univerziteta u Beogradu pohađa društveno-humanističke nauke i da veoma veliki broj njih teško može da nađe zaposlenje nakon studija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.