Ministarstvo rudarstva i energetike demantovalo je „neistinite tvrdnje“ dr Dragane Đorđević na protestu protiv rudarenja litijuma i bora u Valjevu, da Srbija treba da se sačuva od rudnika, niske rudne rente, jeftine radne snage i da su rudnici najpogubniji po životnu sredinu.
Ministarstvo u reagovanju postavlja pitanje s kojim ciljem Đorđević i određeni pojedinci svakodnevno iznose tvrdnje da je rudarstvo pogubno po građane naše zemlje.
„Rudarstvo je duboko ukorenjeno u istorijsku svest našeg naroda, još od srednjeg veka. Danas je rudarstvo važan oslonac ekonomskog razvoja i energetske sigurnosti Srbije i trenutno je više od 30.000 radnika zaposleno u rudarskoj proizvodnji, dok ovaj sektor izdržava više od 100.000 članova porodica. Plate u rudarskom sektoru su značajno iznad republičkog proseka što jasno govori u prilog tome da zaposleni u ovom sektoru nikako nisu i ne mogu biti jeftina radna snaga“, navode iz Ministarstva.
Kako se ističe, rudna renta u Srbiji za metalične sirovine nije niska, iako tako pogrešno tvrdi Đorđević.
Ministarstvo dodaje da je visina naknade u Republici Srbiji u delu metala među višim u svetu, da iznosi pet odsto od prihoda ili neto prihoda topionice kada postoji dalja prerada, i regulisana je Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara.
„Između ostalih, možemo se porediti sa razvijenim rudarskim zemaljama kao što su Japan, Australija, Brazil, Rusija, Kina, Indonezija što nije teško utvrditi. Kao što smo više puta naveli put od istraživanja, pronalaska ležišta, njegove verifikacije, a onda i ishodovanja neophodnih dozvola za eksploataciju je višedecenijski i strogo kontrolisan proces od strane države“, navode iz Ministarstva.
Da bi se ishodovalo odobrenje za istraživanje potrebno je pribaviti uslove Zavoda za zaštitu prirode i Zavoda za zaštitu spomenika kulture, a tim uslovima se definišu ograničenja pod kojim se mogu vršiti istraživanja i uopšte da li se mogu vršiti, ističu iz Ministarstva.
„Ako višegodišnja istraživanja rezultiraju pronalaskom ležišta, sprovodi se postupak verifikacije rezervi mineralnih sirovina. Ukoliko se investitor odluči za ishodovanje neophodnih odobrenja za vršenje eksploatacije, potrebno je da izradi investiciono-tehničku dokumentaciju i pribavi čitav niz mišljenja i uslova, kao i saglasnosti drugih republičkih organa, a pre svega onih koji se odnose na zaštitu životne sredine, vodoprivrede, u pogledu usaglašenosti sa prostorno planskom dokumentacijom, protiv požarne zaštite, kulturnog nasleđa i dr. Tek nakon obrade prethodno navedne dokumentacije i akata, i ukoliko su ispunjeni svi uslovi može se odobriti vršenje eksploatacije“, piše u saopštenju.
Ministarstvo pita „zbog čega Dragana Đorđević, kao ‘najstručnija’ među učesnicima protesta, iznosi paušalne i neistinite tvrdnje protiv projekta ‘Jadar’, ako je već poznato da je radila godinu dana u Ministarstvu rudarstva i energetike na temi litijuma“.
„Zašto tada nije nešto rekla ili izmenila i zašto tada nije pokušala da poboljša projekat, ako je uvidela neke nedostatke? Toliko o njenom profesionalizmu i integritetu. Čak su profesori Mašinskog i Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu predali dopis naučnom časopisu „Nature – Scientific Reports“ u kome traže ispravku ili povlačenje rada „Uticaj istraživačkih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji“ dr Dragane Đorđević i saradnika zbog velikog broja nedostataka, nedosledno primenjene naučne metodologije i manipulacija činjenicama i referencama na osnovu kojih autori izvlače pogrešne i naučno neutemeljene zaključke“, navode iz Ministarstva.
Ističu i da se u radu pogrešno navodi da površina koju bi projekat zauzeo iznosi između 2.031 i 2.431 hektara.
„Međutim, javno dostupni podaci pokazuju da centralno područje projekta ‘Jadar’ s rudnikom i postrojenjem za preradu obuhvata svega 220 hektara, a sa deponijom čvrstog, a ne tečnog otpada u dolini Štavice ukupno 388 hektara“, stoji u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike koje „još jednom apeluje na sve u javnom prostoru, aktiviste, političare, stručnjake i medije da ne šire neistine o rudarskim aktivnostima“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.