Ministarstvo za rad piše novi zakon o borcima i žrtvama rata? 1Foto: Fonet / Nenad Đorđević

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja upoznato je da su postojale ranije inicijative za izradu i donošenje zakona koji rešavaju pitanja prava boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica.

Ministarstvo smatra da je potrebno doneti zakon koji rešava pitanja ovih grupacija društva i svakako će raditi na tome, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena.

Ovo je odgovor Ministarstva za rad na pitanje Danasa šta se dešava sa Nacrtom zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica, koji se jednostavno „izgubio“. Podsetimo, na izradi ovog nacrta zakona Ministarstvo za rad na čijem je čelu tada bio Aleksandar Vulin počelo se još 2014.

Taj dokument je u jednom trenutku bio čak i prosleđen nadležnim ministarstvima da daju svoje mišljenje, a onda se više o njemu ništa nije moglo saznati. Ovaj nacrt zakona izazvao je gnev stručne javnosti, pre svega, zbog odnosa prema civilnim žrtvama rata. Naime, aktuelni Zakon o pravima civilnih invalida rata, donet još 1996. godine, ostavio je na hiljade građana u Srbiji bez mogućnosti da ostvare prava kao civilne žrtve rata, jer je, prema mišljenju stručne javnosti, pre svih Fonda za humanitarno pravo (FHP) diskriminatorski prema njima, pošto neke kategorije žrtava nisu obuhvaćene, a postavljeni su i brojni uslovi, te mnoge žrtve ne znaju da imaju prava.

Prema tvrdnjama FHP-a, nigde u regionu status civilnih žrtava rata nije idealno rešen, ali u Srbiji je najgore, a čak je odlukama Ministarstva rada situacija pogoršavana. Ono što NVO vide kao sporno jeste to što su žrtve koje su stradale na teritoriji drugih država, žrtve seksualnog zlostavljanja i torture koje pate od psihičkih oboljenja kao posledica preživljenog nasilja, neke od kategorija koje su potpuno isključene iz Nacrta zakona. Prema tome, većina civilnih žrtava koje danas žive u Srbiji neće biti prepoznate kao žrtve, niti će dobiti bilo kakvu podršku države, a radi se, po podacima FHP, o najmanje 15.000 osoba. Nacrt zakona je izrađen bez učešća civilnog sektora, a „priča“ se da je priznat status porodica nestalih.

S druge strane, Ministarstvo za rad na čijem je čelu sada Zoran Đorđević smatra da Vlada Republike Srbije brine o svima onima koji su dali doprinos u borbi za očuvanje naše zemlje. „Pitanje odnosa prema borcima, vojnim invalidima, civilnim invalidima rata i njihovim porodicama jeste pitanje odnosa u jednom društvu, stoga će Ministarstvo posvećeno raditi kako bi se rešili problemi u oblastima odnosa prava i obaveza države prema njima“, rečeno je Danasu u tom ministarstvu.

Model zakona civilnog sektora

FHP, Koalicija protiv diskriminacije i Koalicija za pristup pravdi traže da se usvoji novi zakonski tekst zasnovan na Modelu zakona o pravima civilnih žrtava povreda ljudskih prava u oružanim sukobima i u vezi sa oružanim sukobima u periodu od 1991. do 2001. godine. Ovaj model zakona, koji je izradio FHP, sadrži rešenja za ostvarivanje prava žrtava u skladu sa međunarodnim ugovorima o zaštiti ljudskih prava i standardima u pružanju reparacija žrtvama, podsećaju predstavnici civilnog sektora. Međutim, vlasti u Srbiji nisu zainteresovane za ovaj model zakona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari