Mogućnosti lidera Izraela da u budućim mirovnim pregovorima postignu dogovor sa Palestincima ili Sirijom mogle bi da postanu skučene, pošto je većina u Knesetu u ponedeljak uveče izglasala zakon prema kojem je za određena rešenja neophodno raspisivanje referenduma.
Novi zakon nalaže da će bilo kakav mirovni ugovor koji bi podrazumevao povlačenje Izraela sa anektiranih teritorija – odnosno Istočnog Jerusalima i Golanske visoravni – prethodno morati da „prođe“ referendum.
Istočna obala koju Izrael nikada nije anektirao, podseća Njujork Tajms, ne potpada pod paragrafe zakona, ali bi referendum morao da bude raspisan u slučaju razmene teritorija, odnosno mogućeg odvajanja drugih suverenih delova Izraela kao dela mirovnog rešenja.
Zakon je predložio član Likuda, partije premijera Benjamina Netanjahua. I sam Netanjahu podržao je zakon. Političari iz partija centra i levičari koji su se protivili zakonu, ali i neki desničari koji su ga podržali, tvrdili su da je svrha akta da onemogući pregovore po sistemu „zemlja za mir“. Izraelsko-palestinski pregovori trenutno su blokirani zbog neslaganja dve strane povodom izgradnje jevrejskih naselja na okupiranim teritorijama.
– Izraelsko rukovodstvo ponovo tera šegu sa međunarodnim pravom koje ne može biti tretirano u skladu sa kaprisima izraelskog javnog mnjenja – komentar je, prema navodima Njujork tajmsa, Saeba Erekata, glavnog palestinskog pregovarača. Erekat je kritikovao odluku poslanika Kneseta.
Cipi Livni, lider centrističke Kadime i glavni rival Benjamina Netanjahua na izborima planiranim za narednu godinu glasala je protiv zakona. Livni je rekla da suština zakona „nije ko želi, a ko ne odvajanje teritorija“.
– Reč je o odlukama koje treba da donese rukovodstvo koje bi trebalo da bude svesno razmera problema i da se posveti svim njegovim aspektima. Narod ne može biti zamena za takvo rukovodstvo – rekla je Livni.
Netanjahu je, smatra Cipi Livni, slab premijer.
Opasno oruđe
Laburista Einat Vilf, čija je stranka, inače, deo vladajuće koalicije, glasao je protiv zakona za koji kaže da je ozbiljan udarac za politički sistem Izraela, jer „referendum je opasno oruđe u zemlji čija ga tradicija ne poznaje“. Vlada je, pak, saopštila da bi „referendum mogao da spreči neodgovoran (mirovni) sporazum, ali i da omogući ratifikaciju sporazuma koji bi izraelske nacionalne interese udružio sa snažnom podrškom javnosti“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.