Na lokalnom putu između Odžaka i Deronja u Bačkojprotekle nedelje ornitolozi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije naišli su na lovca koji je iz zaustavljenog vozila pucao na mišara, koji se odmarao na žicama dalekovoda. Lov nije bio uspešan, što je zatečenog lovca spaslo daljeg kažnjavanja, ali ne i reagovanja zbog koga se ovo društvo oglasilo saopštenjem u kome upozorava da je ubijanje mišara u Srbiji prekomerno.
– Prema našoj evidenciji godišnje u Sbiji strada između 7.000 i 10.000 mišara, kao posledica ubijanja, trovanja, hvatanja, zarobljavanja, sudaranja sa vozilima, gladi i iscrpeljnosti. Od lovačke puške često strada iz čiste obesti, često i zato što ga zamene sa jastrebom, čiji je odstrel u posebnim okolnostima još uvek dozvoljen, objašnjava ornitolog Dimitrije Radišić. U Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije ističu da je mišar jedna od najkorisnijih ptica u prirodi.
– Uloga mišara u kontrolisanju brojnosti glodara na poljoprivrednim površinama je nezamenljiva. Vladaju mnoge zablude o tome čime se mišar hrani. Istina je da su mu hrana, kako mu i ime kaže, sitni glodari, miševi i voluharice, zbog čega se smatra izuzetno korisnom životinjom. Ipak, i dalje zatičemo užasne prizore ubijenih i unakaženih mišara, često sa odrezanim nogama, glavama ili kljunovima. Tim “trofejima” se oni koji čine ova nedela dodatno ponose. Kako i ne bi, kada kažnjavanje osoba koje to čine izostaje, navodi Radišić.
Zatvor za ubijanje plemenite ptice
Prema zakonu o zaštiti prirode držanje prepariranih mišara je najstrože zbranjeno, dok se za ubijanje jedinke mišara može dobiti zatvroska kazna u trajanju od tri godine, a odšteta iznosi najviše 160.000 dinara. Ornitolozi ipak, kažu da su mehanizmi kontrole brojnih zakonskih zabrana nedelotvorni u većini slučajeva, te da je sve prepušteno “dobroj volji” pojedinaca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.