Promocija prvog integralnog prevoda na bosanski jezik zbirke pesama Divan slavnog perzijskog liričara iz 14. veka Hafiza Širazija privukla je u sredu veče znatan broj posetilaca i ljubitelja izvorne islamsko-iranske književnosti u lapidarijumu prijepoljskog Muzeja.

Organizator, ovdašnji Medžlis Islamske zajednice Srbije kojom rukovodi reis-ul-ulema Adem Zilkić, ugostio je istaknute kulturne i naučne poslenike iz Irana i Naučno – istrživačkog instituta „Ibn Sina“ u Sarajevu, Mohamada Baghera Soleimanija, Saeida Abedpoura i dr Elvira Musića koji su predstavili knjigu Divan kao „kapitalno djelo jednog od najvećih svjetskih pisaca liričara“ Hafiza Muhameda Širazija.

Mohamed Bagher Soleimani, direktor sarajevskog Naučno – istraživačkog instituta „Ibn Sina“ rekao je da objavljivanje bosanskog prevoda Hafizovog Divana predstavlja veliki korak u unapređenju i razvijanju kulturnih veza između Irana i Bosne i Hercegovine. „Prijevod ovog djela Hafiza Širazija, jednog od najznačajnijeg predstavnika perzijske književnosti koja se razvijala čitavih pet stoljeća, na bosanski jezik počeo je čak krajem osamdesetih godina kada je još postojala ondašnja Jugoslavija. U prvom redu, to je plod dugogodišnjeg pregnuća rahmetli profesora Bećira Džake. Da bi ova knjiga ugledala svjetlost dana radilo se još nekoliko godina na redakturi i pripremama za štampu i spada među najznačajnije aktivnosti našeg instituta u proteklom periodu“, rekao je Soleimani. Dr Elvir Musić koji posebno izučava prisustvo perzijske književnosti na našim prostorima i koji je član međunarodnog društva poznavalaca dela Hafiza Širazija smatra da je njegova poezija vrhunac literarnog i mističnog bogatstva, a da danas treba čitati Divan „zato što je ovo djelo prepuno poruka koje nas mogu podstaknuti na kreiranje svijeta za vođenje jednog uspješnijeg i ljepšeg života. Jedna od tih poruka je da smo mi nakon određenog perioda u kojem vjerska osjećanja nisu bila posebno cijenjena, ušli u jedno novo vrijeme koje zovemo demokratijom, gde koristimo slobodu koja nam je data i u kojoj se nastojimo upoznati i sa vjerskim mislima“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari