Mistično, gotovo nestvarno, netipično lepo, umetničko, bogato, sa Dunavom, koji dominira ovim prostorom, u najkraćem su impresije učesnika 5. Umetničke kolonije „Čovek, drvo i voda“ koje su i te kako vidljive na slikama, skulpturama i predmetima upotrebne vrednosti nastalih vrelih julskih dana na Kapetan Mišinom bregu u blizini Donjeg Milanovca.


– Toliko je lepo da je to teško opisati. Sve ono što nas ovde okružuje predstavlja veliki izvor za inspiraciju umetnika. Važno je naglasiti misticizam kojim je zahvaćena ova regija i muzičko bogatstvo ovog kraja. Zato se i desila kolonija, a meni je naš domaćin i organizator, Žika Stefanović, dao blagoslov da odaberem učesnika. Ja sam to učinio odabravši ozbiljnu ekipu afirmisanih umetnika koja će reprezentovati umetnost. O kvalitetu nastalih radova govoriće konzumenti – rekao nam je umetnički selektor kolonije dr Velimir Karavelić, koji je na ovogodišnjoj koloniji isklesao dve skulpture, Homoljskog sokola i Dunavsku pticu.

– Većsamo nabrajanje učesnika, akademskih slikara i vajara, među kojima su bili Aleksandar Saša Todić, Toma Petrović, Ljuba Milunović, Giga ĐuragićDile, Kolja Milunović, dr Velimir Karavelić, daje koloniji određenu težinu – kaže Branislav Brkljačića iz Beograda, koji neumorno promoviše lepote i vrednosti istočne Srbije.

– Ovogodišnja kolonija na Kapetan Mišinom bregu najjača je po kvalitetu u Srbiji i po imenima, pa i nije slučajno što ih zovem „osmorica veličanstvenih“. Smatram da će život kolonije uspešno biti nastavljen i siguran sam da će kolonija „Čovek, drvo i voda“ biti prezentovana izložbama u Beogradu i velikim gradovima Srbije – kaže Brkljačić, suorganizator ovogodišnje i jedan od inicijatora o stvaranju ove umetničke kolonije.

Učesnici kolonije bez obzira na godine, iskustvo, kraj odakle dolaze impresionirani su ovim delom Đerdapa. Ni najstariji učesnik, akademski slikar i grafičar iz Beograda Toma Petrovićnije izuzetak.

– Veličanstveno. Pogled koji je retko videti. Žikin grad je inspirativan i čitav ambijent takođe. Dobra ekipa poznatih slikara garancija je da će imati šta da se pokaže u galerijskom prostoru Kapetan Mišinog brega posetiocima i učesnicima budućih kolonija – kaže Toma Petrović, koji je zajedno sa kolegama slikarima svoje radove nastale na koloniji predstavio Donjomilanovčanima na izložbi na gradskom trgu. Pokazalo se da je ideja izložbe na otvorenom, bez obzira na temperaturu koja je ozbiljno prelazila trideseti podeljak Celzijusa, naišla na dobar prijem. Donjomilanovčani su prilazili štafelajima na kojima su bile izložene slike, razgledali, razgovarali sa umetnicima.

– Nema reprezentativnog i nereprezentativnog mesta za prikazivanje, za mene je bogatstvo da sretnem ljude, jer susreti oplemenjuju i podstiču na rad – smatra Aleksandar Saša Todić, akademski slikar koji duže od dve decenije živi i radi u Americi, a poslednjih pet, šest godina zahvaljujući umetničkim kolonijama u Srbiji na kojima učestvuje uspostavlja most povezujući nekadašnji i život u sadašnjici. – Prvi put sam ovde, nikada dalje od Srebrnog jezera nisam bio. Mistično, intrigantno, osećam se kao da lebdim kada sam na Kapetan Mišinom bregu. Takve su i slike koje sam uradio – kazao nam je Saša Todić, koji je kako sam navodi, ushićen domaćinima i njihovom željom da prostor, osim svojom neposrednošću i gostoljubivošću, oplemene i umetnošću.

„Osmorici veličanstvenih“ ovog jula pridružile su se i dve dame, Ljiljana Todorovići Lidija Jovanović, a svoje radove priložili su Vlada Zorić, Sreten Đorđevići Srećko Borović. Nakon pet održanih likovnih kolonija u galerijskom prostoru Kapetan Mišinog brega izloženo je na desetine radove domaćih i stranih umetnika, a domaćin Žika Stefanovićsve je bliži ideji o postojanju Đerdapske škole, nalik čuvenoj Hlebinskoj.

Stvaranje sveta

Umetničkoj koloniji „Čovek, drvo i voda“ na jedan dan priključio se Roman Andrjuškin iz Sankt Peterburga, koji realizuje umetnički projekat „Stvaranje sveta“. Nakon Kipra i Bugarske, u kojima je većrealizovan ovaj projekat, u septembru će Andrujškin sa deset umetnika iz Sankt Peterburga desetak dana krstariti Srbijom i na inspirativnim destinacijama slikati, a jedno od mesta biće najverovatnije i Kapetan Mišin breg. Izložba nastalih radova predviđa se za oktobar u Ruskom domu u Beogradu, a potom i u Sankt Peterburgu. Prema rečima Andrujškina, cilj projekta je uspostavljanje kontakata i stvaranje prijateljstava između umetnika i naroda Srbije i Rusije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari