Mladi su za demokratiju, ali i za "čvrstu ruku" 1Tomas Šib Foto: FoNet/ Kabinet ministra za inovacije i tehnologije

Ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib zabrinut je zbog lošeg imidža EU u Srbiji, iako mladi u Srbiji, po istraživanju nemačke Fondacije „Fridrih Ebert“, svoju budućnost vide u Evropi. 

On je to izjavio  na konferenciji ove fondacije „Za dostojanstvenu budućnost! Izazovi mladih u Srbiji i Jugoistočnoj Evropi“.

Jedan od zaključaka istraživanje jeste taj da mladi nisu mnogo zaintresovani za politiku i  da postoji nepoverenje u političku elitu, a istovremeno oni oklevaju ili nisu voljni da se politički angažuju. Situacija se u Srbiji poslednjih godina unapredila, ali je i dalje veliki broj mladih izrazio želju da ode u inostranstvo, a uglavnom je reč o onima koji su stekli fakultetske diplome.

– Ako želimo održivi razvoj, moramo da motivišemo mlade da ostanu, rekao je Šib. Ocenio je da treba obezbediti mladima da se u inostranstvu usavršavaju, da steknu iskustvo i da se onda vrate u zemlju.

Najporaznije je to, da po istraživanju, tri četvrtine mladih u Srbiji izražava želju da emigrira, što stavlja Srbiju na prvo mesto među zemljama u regionu, u kojima takvu želju ima u proseku polovina ispitanika. Među ispitanicima koji žele da napuste zemlju jedna petina bi otišla na godinu-dve, dok bi jedna petina u inostranstvu ostala dvadeset godina ili ceo život. Glavni faktori koji mlade teraju na odlazak iz zemlje su loša situacija i pesimizam kad je reč o poboljšanju socijalnih uslova. Glavni faktori koji mlade podstiču da odu iz zemlje su želja za poboljšanjem sopstvenog materijalnog položaja i bolje obrazovanje.

Direktor kancelarije Fondacije „Fridrih Ebert“ u Beogradu Maks Brandle  je objasnio da je intervjuisano preko 7.000 mladih i da se treba fokusirati na  tri ključne stvari – demokratizaciju, aktiviranje mladih i pažnju usmerenu ka toj kategoriji stanovništva. Zanimljivo je da da mladi istovremeno imaju pozitivan stav prema demokratiji, ali smatraju u da je potrebna „čvrsta ruka“. Studija pokazuje da se mladima ne posvećuje dovoljna pažnja, osim u političkim kampanjama.

Mladi u Srbiji su prema ovom istraživanju zainteresovani za poboljšanje ekonomskih uslova i smanjenje nezaposlenosti. Podržavaju i borbu protiv korupcije i kriminala, za socijalnu su pravdu i sigurnost za sve, podsticanje rasta stanovništva i očuvanje životne sredine.

Najpoželjnije „germansko“ područje

Veliko istraživanje Fondacije „Fridrih Ebert“ je sprovedeno u 48 mesta u Srbiji (bez Kosova i Metohije), a u njemu je učestvovalo više od 1.100 ispitanika. Ono pokazuje i da su mladi u Srbiji podeljeni u vezi sa pitanjem da li zemlja treba da uđe u Evropsku uniju, ali i da svoju budućnost uglavnom vide u nekoj od evropskih zemalja, a najpoželjnije su im Nemačka, Austrija i Švajcarska. Takođe, visoko se kotiraju i SAD.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari