Dvoje pripadnika civilnog društva koji su 30. oktobra dobili upozorenje kompanije Epl da su njihovi mobilni telefoni potencijalne mete napada špijunskih softvera, prema nezvaničnim saznanjima Danasa, nisu jedini. U međuvremenu, još se ljudi javilo tvrdeći da su od Epla dobili poruke iste sadržine.
Mobilni telefoni dvoje pripadnika civilnog sektora, sva je prilika, bili su meta špijunskog napada, odnosno špijunskog softvera, a prema rečima Danila Krivokapića, direktora SHARE fondacije, koja je javnost obavestila o tome, ovakav razvoj događaja je veoma zabrinjavajući.
Mobilni telefoni na meti
– Upotreba nelegalnog softvera za špijuniranje udara u same temelje demokratskog društva, navodi Krivokapić.
SHARE fondacija je dobila potvrdu od više ekspertskih organizacija da su upozorenja od Epla autentična, te da je na telefonima dvoje pripadnika civilnog sektora pokušan napad preko ranjivosti mobilnih telefona koja je ranije dovođena u vezu sa špijunskim softverom Pegasus, uz Predator – najpoznatiji softver te vrste.
– U pitanju je veoma invazivan softver. Zapravo, teško da može da bude invazivniji. Omogućava pristup svim podacima na uređaju, kontrolu nad paljenjem i gašenjem kamere, kao i ulazak u komunikaciju, kaže Krivokapić.
Kako ističe, moguće je i bez obaveštenja Epla ustanoviti da li je telefon meta napada špijunskih softvera, ali je za to potrebna visoka ekspertiza u oblasti digitalne forenzike.
– To je kompleksan proces i nije nešto što može prosečan korisnik da uradi. Međutim, postoje i određene stvari koje čovek može da uradi kako bi se zaštitio. Glavna stvar je da se redovno ažurira softver. Jedan od ovih napada nije bio uspešan baš zbog toga što je napadao ranjivost prethodne verzije i nakon ažuriranja je ta ranjivost pokrivena. Pored toga, svakako bi valjalo izbegavati otvaranje linkova koje šalju nepoznati izvori. Ipak, i da se svega pridržavate, postoji mogućnost da se zarazite, ističe Krivokapić.
Upotreba špijunskog softvera nezakonita
SHARE fondacija je u svom saopštenju naglasila da je upotreba špijunskih softvera nezakonita i nespojiva sa demokratskim vrednostima.
“Podsećamo da ove i slične alate za tehničke napade na mobilne uređaje koriste nedemokratski režimi širom sveta za špijunažu predstavnika opozicije, civilnog društva, nezavisnih medija, disidenata i drugih aktera koji nastupaju u javnom interesu. Ovakve aktivnosti ugrožavaju slobodu izražavanja i udruživanja, kao i pravo na privatnost i tajnost komunikacije garantovano domaćim i međunarodnim propisima”, zaključuju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.