Slučaj Agima Čekua, bivšeg premijera Kosova optuženog za ratne zločine nad Srbima i nealbancima u nadležnosti je Vlade Francuske, rekao je za Danas zvaničnik zadužen za međunarodne poslove u Ministarstvu unutrašnjih poslova Francuske.

Srbija je za Čekuom raspisala crvenu Interpolovu poternicu još 1999. Njemu se na teret stavlja ubistvo 669 Srba i 18 pripadnika drugih nealbanaca.

Sagovornik Danasa iz MUP Francuske kaže da „ne može da iznosi nikakve zvanične informacije povodom tog slučaja, jer to nije u njihovoj nadležnosti“. Na pitanje našeg lista da li je reč o tome da Pariz ne priznaje poternicu Interpola, budući da Čeku nije uhapšen tokom tranzita kroz Francusku, ovaj zvaničnik je priznao da ne poznaje pravne detalje, ali da je privođenje Čekua pravno komplikovan slučaj, osim ako ne postoji evropski nalog za hapšenje. Prema njegovim rečima, Srbija nije članica Evropske unije, pa je utoliko slučaj komplikovaniji. Naš sagovornik je naveo i da Interpol nije međunarodna policija već samo baza podataka.

Kako Danas nezvanično saznaje u srpskoj policiji, reč je o izgovoru francuskog MUP, jer je za prethodnu godinu dana po poternicima koje je raspisala Srbija preko Interpola u Francuskoj uhapšeno pet osoba. Ukoliko je to tačno, ističe naš sagovornik, postavlja se pitanje na koji način se primenjuju poternice drugih zemalja, između ostalih i Hrvatske, Moldavije, Rusije, koje takođe nisu članice Evropske unije i ne mogu da izdaju evropsku poternicu.

U francuskom Ministarstvu spoljnih poslova za naš list kao razlog neprivođenja Čekua navode da je bivši kosovski premijer u četvrtak bio samo u prolazu kroz Pariz, a Francuska je dobila nalog za njegovo privođenje tek kada je „Čeku već bio u odlasku, te je bilo suviše malo vremena za primenu tog naloga“.

Naš sagovornik iz tog ministarstva ističe da je upoznat sa pisanjem Danasa da je Bernar Kušner, ministar spoljnih poslova Francuske i nekadašnji civilni administrator Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu, navodno umešan u slučaj Čeku i demantuje te informacije, „jer se šef francuske diplomatije prekjuče nalazio u Pragu“. Na konstataciju novinara da postoje različiti načini komunikacije na daljinu, naš sagovornik se složio i ponovio da Kušner nije umešan u slučaj, „pošto to nije u nadležnosti Ministarstva spoljnih poslova“. Ovaj zvaničnik je naglasio i da ne postoji potvrđena optužnica protiv Čekua od Međunarodnog suda u Hagu.

Našem listu je potvrđeno iz više izvora u Srbiji, da je puštanje Čekua bila politička odluka, kao i da je ministar spoljnih poslova Francuske Bernar Kušner odigrao ključnu ulogu.

Kako objašnjavaju u srpskoj policiji, nije u nadležnosti bilo koje policije da pokreće pitanje pravne valjanosti poternice. Francuska policija je morala po poternici da uhapsi Čekua i da ga zadrži, pa makar i na pola sata, ističe naš sagovornik, odnosno da ga izvede pred sudiju, koji će odlučiti o daljem postupanju po poternici. Naš sagovornik je podsetio i da je Francuskoj bio dostavljen i zahtev za ekstradiciju Čekua, a na snazi je i Interpolova poternica.

U Francuskoj je juče bio nacionalni praznik, tako da novinari Danasa nisu uspeli da stupe u kontakt sa francuskim Interpolom. Zasad jedino zvanično objašnjenje francuskog Interpola srpskim zvaničnicima jeste da „pravosudni organi Francuske ne tragaju za Čekuom“.

Čeku je iz Kolumbije, odakle je proteran na period od 10 godina, u četvrtak otputovao u Francusku, pa u Zagreb. U srpskoj policiji smatraju da je malo verovatno da će doći do „bilo kakve saradnje hrvatske i srpske policije po pitanju Čekua“. Čeku ima i hrvatsko državljanstvo i učesnik je u ratu u Hrvatskoj 1991-1995. Bivši predsednik Hrvatske Franjo Tuđman je Čekua odlikovao deset puta zbog zasluga u ratu.

Na osnovu potrage pravosuđa Srbije, Čeku je dva puta hapšen. Prvi put u oktobru 2003. na aerodromu u Ljubljani, ali je pušten nakon 12 sati zadržavanja u policiji. Drugi put je priveden na aerodromu u Budimpešti, u februaru 2004. i tada je ubrzo pušten. Objašnjenje tadašnjih predstavnika mađarske policije je bilo da Interpol nije nedvosmisleno mogao Čekua da identifikuje sa traženom osobom, odnosno kao razlog je naveden taj da je Čeku putovao sa hrvatskim pasošem, a u poternici stoji da je državljanin Srbije. Tada je reagovao tadašnji administrator Unmika Hari Holkeri. Čeku se Oslobodilačkoj vojsci Kosova priključio februara 1999. a već maja postao je komandant OVK. Kada se OVK rasformirala, Čeku je imenovan za vrhovnog komandanta Kosovskog zaštitnog korpusa.

Pajaziti zatražio da se odbace srpske poternice

Priština – Kosovski ministar policije Zenun Pajaziti zatražio je od Interpola da ne postupa po poternicama za građanima Kosova koje je Srbija izdala zato što, kako je rekao, Srbija nema jurisdikciju na Kosovu, preneli su prištinski mediji. „Ministar je poslao pismo Interpolu i njegovim članicama, zatraživši od njih da u budućnosti ne ponove takve slučajeva“, rekao je novinarima savetnik kosovskog ministra Fisnik Redžepi. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari