Pirati u vodama Somalije su ove godine od te zemlje iznudili ukupno 30 miliona dolara u otkupninama za taoce koje drže, navodi se u izveštaju britanske ekspertske grupe Katam haus.

U dokumentu dalje piše da se broj napada pirata u blizini somalijske obale i u Adenskom zalivu 2008. udvostručio, te sada iznosi 61. Tražene otkupnine iznosile su između 500.000 do dva miliona dolara po brodu, a pirati su postali nasrtljiviji i agresivniji. Pirati trenutno traže otkupninu od 20 miliona dolara za ukrajinski brod sa 33 tenka koji se uputio u Keniju.

„Ukupna vrednost otkupnina za 2008. iznosi između 18 i 30 miliona dolara. Zbog inflacija suma za otkup ovo je još unosniji posao“, navodi se u izveštaju. U njemu se još dodaje da bi zbog opasnosti od pirata brodovi mogli biti primorani da izbegavaju ovu oblast i da umesto nje plove oko Rta Dobre nade. „Zbog dužeg putovanja i dodatne potrošnje goriva transport robe će biti znatno skuplji. U vreme kada cene goriva predstavljaju veliki problem, sve što bi moglo doprineti daljem porastu cena mora se uzeti u ozbiljno razmatranje“. Priča se da pirati tokom sprovođenja aktivnosti koriste portabl sisteme odbrane, granate, GPS sisteme i telekomunikacije putem satelita.

Sve veći broj aktivnosti pirata u Adenskom zalivu može uzrokovati i humanitarnu i ekološku katastrofu na Rogu Afrike, kao i obustavu rada svetskih morskih saobraćajnica kroz Suecki kanal. „To bi izazvalo porast cene proizvoda i nafte iz Azije i s Bliskog istoka“, navodi se u dokumentu. Britanska ekspertska grupa u izveštaju takođe upozorava na moguću „ogromnu ekološku katastrofu“ ukoliko je tokom napada pirata na ukrajinski brod oštećen naftni tanker. Opasnost takođe postoji od humanitarne krize.

Za sada, brodovi kanadske mornarice štite brodove koji prevoze pakete pomoći u hrani od 185.000 tona u Somaliju. Međutim, mandat kanadskih brodova ističe krajem meseca i još uvek nije poznato ko će ih zameniti u ovoj misiji. Ukoliko dostavljanje humanitarne pomoći iz Svetskog programa za hranu bude obustavljeno, glad bi pogodila milione ljudi.

U izveštaju se kritikuje nedovoljna međunarodna angažovanost uprkos prisustvu američkih i francuskih vojnih baza u području i obećanje Saveta bezbednosti UN da će preduzeti korake protiv pirata. U izveštaju se, takođe, predlaže osnivanje priobalske straže, koja će delovati u ime Somalije, a koju će verovatno činite snage UN i Afričke unije, zbog odsustva stabilne vlade u Mogadišu.

Ukrajinski brod MV Fajna, koji prevozi ruske tenkove T72 i municiju, otet je u blizini obala Somalije kod grada Hobija. Razarač USS Hauard američke mornarice ostvario je vizuelni kontakt s brodom, tako da nadgleda situaciju. Ministarstvo spoljnih poslova SAD, koje želi da se uveri da oružje nije iskrcano s broda i iskorišćeno za potpirivanje ekstremističkih akcije pod vođstvom islamista u Somaliji, izjavilo je da ne žuri da stupi u akciju.

Ruski ratni brod Neustrašimi uputio se ka ovom području da bi zaštitio građane i brodove Somalije. Ova inicijativa Rusije odražava njenu rešenost da projektuje moć širom sveta. Takođe ima spekulacija da će Rusija pokušati da oslobodi taoce na ukrajinskom brodu Fajna. Međutim, nema informacija da su pored fregate poslate dodatne snage u vode u blizini Somalije, mada ima ocena da Rusija ne može gotovo ništa da učini a da ne ugrozi živote članova posade na ukrajinskom brodu.

Mogadiš je dao zeleno svetlo stranim državama da upotrebe silu protiv pirata. „Vlada je izgubila strpljenje i sada želi da se uz pomoć međunarodne zajednice bori protiv pirata“, rekao je somalijski predsednik Abdulahi Jusuf. Francuski ministar odbrane Erve Moren saopštio je da je najmanje osam zemalja članica EU, uključujući Belgiju, Kipar, Francusku, Nemačku, Litvaniju, Holandiju, Španiju i Švedsku, ponudilo brodove kao novu snagu koja bi pomogla zaštiti brodova u području.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari