Recepti, upozorenja medicinskih stručnjaka, ali i modni saveti na stranama dnevne štampe svakako nisu skorašnji izum.
sti izList Pravda je 10. juna 1938. celu jednu stranu posvetila ženama, kako to i obično čini, upozoravajući ih, između ostalog i na to da moraju pravovremeno da reaguju i spreče rak na dojci. U rubrici „za savremenu i praktičnu domaćicu“ Pravda nudi rešenje za one koji ne mogu noću lepo da spavaju, ali i kako da se očisti kada za kupanje. Uz recept za puding od zeleni i deset saveta teniserkama kako da bolje igraju, Pravda piše i o modnim sitnicama, trenutno aktuelnim.
„Duge jaknice su veoma konvecionalne i deluju „jesenjski“. Ali zato uz njih pristaje vedra plasirana ili naborana suknjica, čija kratkoća i svežina podvlače devojaštvo i mladost“, piše Pravda.
Mantil-haljina sa širokim i dugim rukavima još jedan je modni detalj leta 1938, koji neodoljivo, kako piše ovaj list, podseća „na modu naših baba“.
Uz napomenu da su i bluze „naročita radost naših žena“, Pravda ističe u prvi plan bolero – malo odvojen od tela, kratak, prilično ćoškast, jednostavan ili izvezen, sa često visokom kragnom.
„Izgleda da su boleri najviše nošeni modeli ovog leta. Duboko rezani raglanski rukavi daju nekim haljinama izgled bolera. U oči pada mnogostrukost tkanina. Najapartniji je bolero sa franclama. Tamno plavi bolero uz veliku večernju toaletu takođe deluje dražesno“, piše Pravda u svom modnom kutku.
Ovaj list svoje prve tri strane, uključujući i naslovnu, posvećuje zaoštravanju sukoba u Evropi, a bombardovanje francuskog broda i pogibija nekoliko ljudi, te gađanje i jednog britanskog broda našli su i svoje mesto na naslovnoj Vremena za 10. jun 1938.
Najviše prostora na naslovnici ovog lista tog četvrtka odvojeno je za ustoličenje Reis-ul-Uleme g. Spaha, kome je prisustovalo 30.000 ljudi u Sarajevu.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
U opširnom izveštaju na celoj petoj strani, Vreme piše, da je „na veoma svečan način, po svim propisima Islama, obavljeno ustoličenje novog verskog poglavice muslimana Kraljevine Jugoslavije, Reis-ul-Uleme Gospodina Fehima Spahe“.
Vreme piše kako su mnogi siromašni seljaci na ustoličenje došli prevalivši na desetine kilometara peške „a u glavnom su dolazili kolima i konjima, putujući neki 4-6 dana“.
„Svi muslimanski domovi i 110 džamija iskićeni su velikim državnim i verskim zastavama, a noću rasvetljeni hiljadama žarulja, što daje celom gradu naročito lep i svečan izgled. Naročito lep i svečan izgled ima Careva džamija, gde je obavljen svečani čin ustoličenja reis-ul-Uleme. To je najstarija sarajevska džamija, osvetljena hiljadama svetiljki različitih boja, kojima su ispisani razni ajeti iz Kurana. Od ulaza pa kroz celo dvorište i u samoj džamiji prostrti su skupoceni ćilimi, a na svakom ćošku montirani radio-zvučnici koji su prenosili svečanost širom zemlje“, piše Vreme u izdanju od 10. juna 1938. godine.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
- Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.