Ni pitanje nastavka privatizacije državne imovine, ni (ključno) ime novog slovenačkog ministra finansija nisu, kako se računalo, glavne postizborne teme u Sloveniji. Nego pitanje može li voljom birača bivšem slovenačkom premijeru Janezu Janši biti odloženo izdržavanje dvogodišnje kazne zatvora dok ne obavi svoj četvorogodišnji poslanički mandat?!
Po slovenačkim medijima defiluju svi mogući stručnjaci za ustavno pravo, a neki među njima su iz nesavršenosti ustava i zakona – koji nisu predvideli da bi narod mogao da glasa za kandidata koji je već osuđen i to za korupciju – izveli i neverovatan zaključak da Janši mora biti potvrđen poslanički mandat i da mu mora biti omogućeno da ga obavlja, jer bi u suprotnom, misli stručnjak za ustavno pravo Andraž Teržek, došlo do „grubog kršenja pasivnog prava kandidata (za poslanika – R.Ć) i aktivnog izbornog prava njegovih birača“!
Ustavni pravnik Saša Zagorc takođe smatra da „izabranom poslaniku ništa ne sme stajati na putu u vršenju poslaničke funkcije“ i poziva se na čak tri odluke Evropskog suda za ljudska prava koje idu tome u prilog. Sa njima se nikako ne slaže stručnjak za ustavno pravo Igor Kaučič, mada i sam smatra da, po slovenačkom zakonu, Janši mora biti potvrđen mandat, a onda mu zbog pravosnažne kazne zatvora duže od šest meseci, oduzet.
Istina, i Kaučič potvrđuje da je diskreciono pravo parlamenta da odluči o tome da li će mandat Janši oduzeti ili ne, ali ukoliko bi se parlament odlučio za „ne“, trebalo bi da kaže i kako će Janša iz zatvora obavljati funkciju, budući da je poslanik obavezan da fizički učestvuje u radu parlamenta i njegovih tela. Parlament bi mogao da traži odlaganje izdržavanja kazne za Janšu? E tu bi, kaže Kaučič a prenosi list Delo, zakonodavna vlast ušla u zonu nadležnosti pravosudne vlasti i ugrozila podelu na zakonodavnu, izvršnu i pravosudnu vlast.
Predsednik parlamenta Janko Veber priskočio je u pomoć da razreši pravnička neslaganja apsolutnim uverenjem da poslanici neće potvrditi mandat Janši. Levica će tim parlamentom dominirati. Ali, iz zatvora se javio i Janša porukom da od mandata nikako neće odustati što znači da će pitanjem dometa narodne volje morati da se pozabavi Ustavni sud Slovenije.
Granice narodne volje biće tema i pred Ustavnim sudom Hrvatske, kome je posle burne rasprave Hrvatski sabor na ocenu ustavnosti poslao referendumsko pitanje o ćirilici. Uz pitanje je, uprkos protivljenju poslanika Hrvatske demokratske zajednice, navedeno i mišljenje Saborskog odbora za Ustav da je pitanje, za koje je Štab za odbranu hrvatskog Vukovara, sakupio potrebnih 600.000 glasova hrvatskih građana, neustavno. U Ustavnom sudu Hrvatske već se u proceduri nalazi Statut grada Vukovara, koji je izmenilo Gradsko veće kako bi sprečilo da po tom sremskom gradu budu na državnim i lokalnim ustanovama postavljene ploče na latinici i ćirilici.
U Švajcarskoj, zemlji narodnog izjašnjavanja, definisano je zakonom nekoliko pitanja o kojima se ne može odlučivati na referendumu, to ipak nije bilo dovoljno da spreči nedavnu kontroverzu kad je narod odlučio da se utvrde kvote za useljavanje iz pojedinih zemalja EU u Švajcarsku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.