Članovi spoljnopolitičkog odbora slovenačkog parlamenta usvojili su juče zaključak da je Hrvatska nakon osamostaljenja jednostrano menjala teritorijalni status kvo granica sa Slovenijom.
Odbor je na hitnoj sednici raspravljao o predlogu Slovenačke narodne stranke da parlament prilikom ratifikacije ulaska Hrvatske u NATO usvoji i posebnu izjavu u kojoj bi bilo naglašeno da Slovenija ne priznaje hrvatske propise, koji prejudiciraju granicu nakon 25. juna 1991. godine.
Ključno za narodnjake je to da je Slovenija na taj dan imala kontakt sa otvorenim morem, kao i da je kontrolisala čitav Piranski zaliv i levu obalu Mure kod Hotize. Predlog zaključka naglašava da granica između Slovenije i Hrvatske još nije sporazumno određena i da je Hrvatska, uprkos obavezi da obe strane do konačnog i sporazumnog rešenja poštuju stanje na dan osamostaljenja, brojnim jednostranim aktima menjala teritorijalni status kvo i pokušala da prejudicira spor.
Parlament će o juče usvojenom zaključku Odbora rasravljati na vanrednoj sednici u četvrtak, na kojoj će razmatrati i inicijativu poslaničke grupe narodnjaka za raspisivanje referenduma o prijemu Hrvatske u NATO, koju bi moralo da usvoji najmanje 46 poslanika.
Ako bi bila pokrenuta procedura za raspisivanje referenduma o članstvu Hravtske u NATO, Slovenija ne bi mogla da pošalje ratifikacione dokumente o tome u Vašington, do predviđenog roka, 23. marta.
Članice NATO trebalo bi do 23. marta da deponuju ratifikacione dokumente za ulazak Albanije i Hrvatske u NATO kako bi one 3. i 4. aprila na samitu NATO mogle učestvovati kao punopravne članice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.