Senat Beogradskog univerziteta uputiće dopis javnim komunalnim preduzećima u kome će ih obavestiti o ranije donetoj odluci da će fakulteti od 1. juna izmirivati račune za komunalne usluge samo u visini iznosa sredstava koja za ovu namenu dobijaju od Ministarstva prosvete.
Članovi Senata UB saglasili su se na poslednjoj sednici da o ovoj odluci najpre informišu Ministarstvo prosvete, a potom i javna komunalna preduzeća, kako bi znala razlog zbog kog fakulteti neće u celini plaćati troškove za struju, vodu, grejanje i ostale usluge.
Da dugovanja neće biti mala može se zaključiti iz podatka koji se više puta čuo na Univerzitetu – da resorno ministarstvo fakultetima daje između 15 i 20 odsto od ukupno potrebnog novca za podimirivanje stalnih materijalnih troškova.
Ostatak novca su fakulteti izdvajali iz sopstvenih prihoda, ali su neke visokoškolske ustanove došle u situaciju da maltene stave ključ u bravu, jer ne mogu da zarade dovoljno novca samo da bi isplatili mesečne račune za komunalne usluge.
Kako raniji apeli nisu dali rezultate, a obećanja države da će pomoći najsiromašnijim fakultetima nisu ispunjena, grupa dekana predložila je da se Univerzitet obrati komunalnim preduzećima i informiše ih o narednim potezima.
– Osnovna ideja je da upoznamo dobavljače sa odlukom Senata. Ovo je jedan od vidova pritisaka i jedini legalan način koji možemo u ovom momentu da koristimo. Imamo odluku Saveta i dve odluke Senata na koje niko do sada nije odreagovao – rekao je na Senatu Goran Roglić, dekan Hemijskog fakulteta.
Na Arhitektonskom fakultetu su dogovor o načinu plaćanja troškova za komunalne usluge testirali na majskom računu za grejanje koji je stigao u junu i odmah od toplane dobili opomenu pred utuženje.
Dekan tog fakulteta Vladimir Lojanica kaže za Danas da su, pošto nisu imali nikakav zvaničan papir Senata, izmirili dugovanja u celini.
Lojanica je na Senatu predložio da Univerzitet prvo obavesti Ministarstvo prosvete o tome u kom obimu će fakulteti plaćati račune od 1. juna, a potom i komunalna preduzeća.
– Od njihove reakcije zavisi šta će se dešavati, ali čini mi se da je to pravilan redosled, pa kad stignu računi da svi znaju zašto nisu plaćeni. A ne da generički neko ne platu i onda automatski idu opomene pred utuženje, a da se pritom ne zna zbog čega nisu plaćeni – kaže Lojanica.
On je na Senatu rekao da ovakva mera nema smisla ako je se svi fakulteti ne budu pridržavali i apelovao na dekane da budu jedinstveni ma koliko konsekvence bile teške.
– Onog momenta kad neko odustane od ove inicijative ona prestaje da ima smisla – naveo je Lojanica.
Uz napomenu da podržava i odluku Senata i ideju da komunalna preduzeća budu obaveštena o njoj, dekanka Farmaceutskog fakulteta Slađana Šobajić je izrazila bojazan da se u nekom trenutku ovakav potez ne vrati fakultetima kao bumerang u vidu različiti taksi koje će morati da plate, budući da javne ustanove ne moraju da odgovore pozitivno na pomenutu inicijativu.
– Većina tih preduzeća naplaćuje procenat ukoliko se na vreme ne plati. Pitanje je koje granice možemo fakultete da uvodimo u dugove, jer pretpostavljam da mi taj novac nećemo ostavljati sa strane za svaki slučaj ako se ovo pozitivno ne reši. Trošićemo ih i onda u nekom tenutku zaista nećemo imati novac da platimo račune – prokomentarisala je Šobajić na Senatu, na šta je rektor UB Vladan Đokić kazao da je to u rangu pitanja šta će biti sa tim što je budžetska inspekcija tražila od fakulteta da vrate silne milione, na koje univerzitet takođe nema odgovor.
Rektor je pročitao radnu verziju dopisa koju je predložila grupa dekana, za koji je potom dogovoreno da se skrati pre nego što se uputi resornom ministarstvu i komunalnim preduzećima.
U pismu, u koje je Danas imao uvid, ističe se da je višegodišnja praksa po kojoj ministarstvo nadležno za poslove visokog obrazovanja nije u potpunosti uplaćivalo zakonski garantovana sredstva fakultetima UB dovelo do dramatične situacije kod pojedinih fakulteta, koji nemaju dovoljno sredstava, ne samo za redovno odvijanje nastavnih aktivnosti, u skladu sa akreditovanim studijskim programima koji iziskuju značajne troškove (laboratorijske vežbe sa neophodnim hemikalijama), već ni za osnovno redovno održavanje prostorija i nemogućnost plaćanja osnovnih komunalnih troškova.
U dopisu se podseća da je zbog neispunjavanja zakonskih obaveza osnivača Senat na sednici 22. maja doneo zaključak kojim je konstatovao da zahtevi za rešavanje problema finansiranja u visokom obrazovanju upućeni krajem februara Vladi i ministarstvima finansija i prosvete, nisu ispunjeni, zbog čega su se UB i fakulteti u njegovom sastavu saglasili da će od 1. juna izmirivati obaveze po osnovu stalnih materijalnih troškova, samo u visini iznosa sredstava dobijenih od Ministarstva prosvete za ovu namenu.
„U skladu sa ovom odlukom, sa žaljenjem vas obaveštavamo da će se, kod svih izmirivanja obaveza počevši od 1. juna 2024. godine, pa do meseca u kome Vlada Srbije prema fakultetima Univerziteta u Beogradu počne da se ponaša u skladu sa svojim zakonskim obavezama, fakulteti ponašati u skladu sa odlukom Senata. Moleći vas za razumevanje za situaciju u kojoj smo se, ne svojom, već krivicom Vlade Srbije, našli, molimo vas i da se za izmirenje preostalih, nepodmirenih obaveza, obratite Ministarstvu prosvete i Ministarstvu finansija u Vladi Srbije čiji je voluntarizam i doveo do ove situacije“, navodi se u radnoj verziji dopisa.
;
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.