U Haškom tribunalu danas će biti nastavljeno suđenje bivšem načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilu Perišiću, koji je optužen da je pružao podršku srpskim snagama u BiH i Hrvatskoj, koje su počinile zločine u Sarajevu, Zagrebu i Srebrenici, u periodu od avgusta 1993. do novembra 1995. godine. U Tribunalu će biti nastavljeno i suđenje bivšem načelniku Resora javne bezbednosti MUP-a Srbije Vlastimiru Đorđeviću, koga optužnica tereti za progone, ubistva i prikrivanje zločina nad kosovskim Albancima u proljeće 1999. godine. Na suđenju u predmetu protiv Sredoja i Milana Lukića nastavlja se dokazni postupak odbrane Milana Lukića, koji se tereti za zločine počinjene u Višegradu 1992. godine.
Novi svjedok danas bi trebalo da bude saslušan u postupku protiv sedmorice oficira policije i Vojske Republike Srpske (VRS), optuženih za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi u julu 1995. godine.
Odbrana nastavlja da izvodi dokaze na suđenju bivšim visokim zvaničnicima Hrvatske Republike Herceg-Bosne Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Slobodanu Praljku, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću koji se terete za udruženi zločinački poduhvat etničkog čišćenja Muslimana u Herceg-Bosni. Za četvrtak, 12. marta, zakazana je rasprava u predmetu protiv lidera SRS Vojislava Šešelja, koji je, osim za zločine nad nesrpskim stanovništvom u BiH, Hrvatskoj i Vojvodini od 1991. do 1994. godine, u Tribunalu optužen i za nepoštovanje suda.
Sudsko vijeće je 11. februara, na dan kada je saopštena odluka o prekidu suđenja, najavilo da će se u toku prekida održavati administrativne rasprave u ovom predmetu. Na suđenju trojici hrvatskih generala Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, optuženim za zločine nad Srbima u toku i poslije operacije „Oluja“ u ljeto 1995. godine prošle sedmice je okončan dokazni postupak optužbe. Odbrana je zatražila da se suđenje prekine na tri mjeseca, obrazlažući da im je to vrijeme potrebno za istragu navoda o 189 ubistava, kojima je Tužilaštvo početkom marta dopunilo optužnicu. Za srijedu, 11. marta, najavljene su statusne konferencije u tri predmeta, pa će Sudsko vijeće razmotriti stanje u postupku protiv bivšeg šefa Državne bezbjednosti Srbije Jovice Stanišića i njegovog zamjenika Franka Simatovića, koji se terete za zločine koje su pripadnici specijanih jedinica Državne bezbednosti Srbije i paravojnih formacija počinili u Hrvatskoj i BiH od 1991. do 1995. godine. Ovo suđenje je prekinuto u maju prošle godine, samo tri sedmice nakon što je započelo, zbog Stanišićevih zdravstvenih tegoba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.