Poziv na nacionalni dijalog koji je uputio egipatski predsednik Mohamed Morsi u govoru naciji opozicija je gotovo istog trenutka odbila napominjući da je šef države ispustio istorijsku priliku za kompromis. Morsi je pozvao sve političke frakcije na razgovore, ali je i ponovio da ne dolazi u obzir odlaganje referenduma o nacrtu novog ustava, što je zahtev opozicije.


Iako je, kako je rekao, imao nameru da umiri narod, njegove optužbe da su pojedini demonstranti plaćeni da izazivaju nerede, pljačke i terorističke akte samo su raspirile gnev. I juče je, nakon jutarnje molitve, na ulicama Kaira bilo protesta i nereda zbog spornih odluka predsednika.

U međuvremenu iz sveta, prvenstveno SAD, pozdravljen je Morsijev poziv na razgovore političkim grupacijama, ali Vašington smatra da ne bi trebalo da bude nikakvih uslovljavanja. Izražena je, takođe, „duboka zabrinutost“ zbog nasilnih protesta. Analitičari navode da je stepen polarizacije u Egiptu toliki da će aktuelna kriza potrajati duže vreme.

– Naredna vlada moraće veoma brzo da reaguje na brojne probleme u zemlje, a za to će biti potrebna saradnja. U trenutnoj atmosferi, to je teško zamisliti – smatra Elija Zarvan iz Evropskog saveta za inostrane odnose.

Saradnja političkih grupacija preko je potrebna i radi regulacije ogromnog budžetskog deficita. Ekonomisti podsećaju da je egipatska ekonomija izgubila oko 80 milijardi dolara od svrgavanja Hosnija Mubaraka. Određene reforme i koraci u cilju smanjenja ekonomskih izdataka deo su programa o kojem su se egipatske vlasti saglasile sa MMF, kako bi dobile pozajmicu od 4,8 milijardi dolara. Predstojeći sastanak MMF 19. decembra na kojem će se raspravljati o odobrenju zajma Egiptu mnogi posmatraju kao test uspešnosti vladinih reformi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari