Kriza u Egiptu koja je izbila posle usvajanja nacrta ustava u skupštini prošle sedmice juče je kulminirala izvođenjem tenkova na ulice Kaira, što podseća na ponašanje režima Hosnija Mubaraka tokom revolucije 2011. Nacrt ustava ne garantuje slobodu veroispovesti, niti slobodu štampe i otvara put ka striktnoj interpretaciji šerijatskog zakona, ističe opozicija.
Iako vlada insistira da će verovatno 15. decembra organizovati ustavni referendum, potpredsednik Egipta Mahmud Meki tvrdi da je vlast spremna za dijalog, odnosno da je dokument podložan promenama.
Opozicija je najavila nove proteste i odbacila sve pozive na dijalog dok se nacrt ustava ne poništi, tako da bi relativni mir mogao kratko da potraje. Obe strane optužuju jedna drugu za izazivanje nereda. Pristalice predsednika „kampuju“ ispred predsedničke palate, a opozicione grupe na obližnjem trgu.
Egipatska vojska rasporedila je tenkove i vojnike ispred predsedničke palate u predgrađu Heliopolis u Kairu nakon žestokog nasilja između pristalica i protivnika predsednika Mohameda Morsija u sredu uveče u kojem je stradalo pet osoba dok je 350 ranjeno. Ministarstvo unutrašnjih poslova Egipta je rano juče saopštilo da je tokom noći između srede i četvrtka povređeno 276 ljudi, među kojima je 35 policajaca, a da su grupe koje su se sukobile ispred predsedničkog kompleksa bacale molotovljeve koktele i kamenice.
Dopisnici ocenjuju da je ovo najintenzivnije nasilje otkako je počela kriza u Egiptu 22. novembra, kada je Morsi usvojio dekret kojim je sebi dao široka ovlašćenja. Nasilje se proširilo i na druge delove Egipta – Morsijevi protivnici zapalili su kancelarije islamističkog pokreta Muslimanska braća u Suecu i Ismailiji a sukobi su izbili i u industrijskom gradu Mahalah i provinciji Menufijah u delti Nila, severno od prestonice.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare Mohamed el Baradej, Amr Musa i druge vodeće ličnosti iz opozicionog Nacionalnog fronta spasa svu odgovornost za nasilje pripisali su Morsiju. „I dalje smo spremni za dijalog ukoliko ustavni dekret bude odbačen, a referendum o nacrtu ustava odložen. Revolucija se nije dogodila zarad ovoga, već radi slobode, demokratije i ljudskog dostojanstva“, kazao je Baradej. On je naveo da je lopta u Morsijevom dvorištu i zapretio generalnim štrajkom i drugim akcijama ne bi li sprečili održavanje referenduma. „Svađanje neće doprineti nikakvom rezultatu u ovoj zemlji. Narod Egipta će nastaviti da se okuplja. Nećemo okončati ovu borbu za našu slobodu i dostojanstvo sve do konačne pobede“, zaključio je Baradej.
Ostavke u kabinetu
Četvorica Morsijevih savetnika podneli su ostavke protestujući zbog poteza predsednika, prenose zapadni mediji. Još trojica savetnika isto su učinili prošle nedelje, a egipatska novinska agencija Mena najavljuje nove ostavke.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.