Rusija i Kina pokušavaju da se suprotstave naporima EU da obezbedi sveže energetske izvore u centralnoj Aziji, upozorio je juče visoki regionalni predstavnik EU Pjer Morelu, dok su analitičari zabrinuti da bi Turska takođe mogla početi da se takmiči s evropskim interesima ukoliko njene nade za pristup EU padnu u vodu.
Rusija i Kina pokušavaju da se suprotstave naporima EU da obezbedi sveže energetske izvore u centralnoj Aziji, upozorio je juče visoki regionalni predstavnik EU Pjer Morelu, dok su analitičari zabrinuti da bi Turska takođe mogla početi da se takmiči s evropskim interesima ukoliko njene nade za pristup EU padnu u vodu.
„Postoji određeni nivo takmičenja – imamo Rusiju, Kinu i SAD. Takođe, imamo i Tursku, kao i Indiju, koje razvijaju svoje strategije“, izjavio je Morel tokom debate u Evropskom parlamentu u Briselu, dok se Evropa sprema da lansira svoju prvu centralnoazijsku politiku na samitu EU u junu.
Usredsređujući se na Kinu i Rusiju diplomata je objasnio da uprkos tradicionalnom „rivalstvu“ između Moskve i Pekinga dve zemlje sve više koriste Šangajsku organizaciju za saradnju, skriveni antiteroristički klub formiran 2001. za diskusije o energetskoj mapi u centralnoj Aziji. Morel je opisao tu strategiju ka „pristupanje šefu države“ koji je različit od paketa pomoći EU centralnoj Aziji u vrednosti od 750 miliona evra za period od 2007. do 2013. Taj paket pomoći zasnovan je na širim socijalnim, trgovinskim i projektima za zaštitu životne sredine namenjenim podizanju dugoročne stabilnosti.
„Ne mislim da postoji ekvivalent iz Rusije i Kine kada je reč o zaštiti vode ili životne sredine“, izjavio je Morel i dodao da „institucionalnim jačanjem“ EU želi da prepravi centralnoazijsko pravosuđe i parlamente jer je to jedini način da se dovedu veliku međunarodni energetski investitori.
„Pristup šefa države sam po sebi neće pomoći“, objasnio je Morel. „Rusi još nisu dostigli pravi nivo. Ove zemlje se plaše povratka Rusije, ili bar korišćenja energije kao sredstva uticaja protiv njih“. Kazahstan, Turkmenistan i Uzbekistan odvojile su se od Sovjetskog Saveza tokom 1990-ih i veruje se da poseduju pet odsto svetskih izvora energije. Ali, gotovo svi njihovi izvozi nafte i gasa u Evropu trenutno se otpremaju preko ruskih naftovoda, te Brisel oseća neugodnost povodom svoje energetske zavisnosti od Kremlja.
U sklopu ruskog pristupa „šefa države“ čini se da se taktika Moskve sastoji od mešavine zaplašivanja i ohrabrivanja autoritarnih režima koji predvode tri energetski bogate zemlje centralne Azije.
„Turkmenistan je veoma važan kada je reč o gasnim isporukama Rusiji. Rusija će koristiti Turkmenistan kako bi ispunila svoje obaveze povodom izvoza prirodnog gasa“, objasnio je Morel.
Socijalistički poslanik Katrin Saks iz Estonije rekao je Morelu, tokom posete delegacije Evropskog parlamenta i razgovora u Astani, da je Kazahstan bio izložen velikom pritisku Rusije kada je reč o energetskom pitanju“.
U međuvremenu, kandidat za ulazak u EU Turska sebe vidi kao prirodnog partnera za energetske interese EU u centralnoj Aziji, najpre zbog svoje geografske pozicije i istorijskih veza s etnički turskim stanovništvom koje je rasuto u susednim zemljama. Neki analitičari zabrinuti su kako će Ankara reagovati ukoliko ne propadne njena ponuda za pristupanje EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.